Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Brent Petrol Üretim Kısıntısı Endişelerinin Azalması ile 62 Dolara Yükseldi

Yatırımcıların OPEC’in üretim kısıntısı kararına sadık kalacağı yönündeki endişelerinin azalması petrol fiyatlarında yukarı yönlü hareketi destekledi. Fiyatlar, haftanın son işlem gününde üç aydan bu yana en uzun yükseliş serisine yöneldi.

ABD ham petrol günlük üretiminin rekor seviyelerde seyretmesi ve OPEC’in üretim kısıntısı kararına sadık kalıp kalmayacağı endişesi piyasalarda tedirginlik yaratarak fiyatların düşmesini sağladı.

Ancak bu endişelerin nispeten azalması ile petrol fiyatları üç aydan bu yana en uzun yükseliş serisine yöneldi. Brent petrol varil başına 62 dolara yaklaşırken, ham petrol 52 doların üzerinde seyrediyor.

Petrol OPEC ülkelerinin üretim kısıntısı taahhüdüne sadık kalacağına dair endişelerin azalmasıyla üç aydan bu yana en uzun yükseliş serisine yöneldi.

ABD petrolü geçen üç hafta boyunca yaklaşık %16 oranında değer kazandı. New York’ta işlem gören vadeli petrol kontratları %1,3’lük bir artış kaydetti. OPEC ve ortakları piyasada dengeyi sağlamak amacıyla geçen yılın sonlarında üretim kısıntı anlaşmasına varmışlardı.

OPEC’in üretimi bu ayki yeni kısıtlamaların başlaması öncesinde Aralık’ta yaklaşık iki yılın en sert düşüşünü yaptı. Haftanın son işlem gününde düne göre fiyatlarda bir hayli toparlanma olsa da yatırımcılar ABD’de rekor seviyedeki üretimini diğer ülkelerin kısıntılarını gölgede bırakması ihtimalinden endişe duyduklarını belirtti.

TSİ 10:10’da ham petrol varil başına 52,75, Brent petrol ise 61,88 dolardan işlem görüyor.

Seul’da Securities Co. Emtia Analisti Lim Jaekyun, piyasanın OPEC’in üretimi azaltma konusundaki kararlılığını gördüğünü ve bu konuda yatırımcıların rahatladığını dile getirdi. Fiyatların bu noktadan daha da yükselmesi için ABD’dek kapanan hükümetin yeniden açılmasının ve piyasanın ekonominin iyileştiğine ikna olması gerektiğini ekledi.

Ham Petrol Fiyatlarını Öğrenmek için Buraya Bakınız

OPEC’in Aralık ayı raporuna göre günlük ham petrol üretimi bir önceki aya kıyasla günlük 751 bin varil azalarak 31 milyon 20 bin varil oldu. Raporda küresel petrol arzının bir Kasım ayına göre günlük 350 bin varil azalarak 100 milyon 20 bin varile gerilediği bildirildi.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Haber kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle