Yatırım yapmaya başla!

Ukrayna Cumhurbaşkanının Banka Skandalından IMF’ye Kadar İlgileneceği Çok Şey Var

Ukrayna cumhurbaşkanının banka skandalı, oligarşi yöneticisi ve IMF gibi uğraşması gereken çok konu olduğu söylendi.
Ukrayna Cumhurbaşkanının Banka Skandalından IMF’ye Kadar İlgileneceği Çok Şey Var

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky, ulusal bir banka ve eski oligarş yöneticisi ile ilgili uzun zamandır devam eden bir anlaşmazlığı nasıl çözeceği konusunda baskı altında bulunuyor.

Uzmanlar, Ukrayna’nın uluslararası alacaklısı Uluslararası Para Fonu’nun (IMF), ülkeye daha fazla ihtiyaç duyulan bir yardım programı sağlayıp sağlamadığına ilişkin olarak, bunun ‘onur kırıcı’ olabileceğini söylüyorlar.

Anlaşmazlık 2016 yılında kamulaştırılan Privatbank adındaki bir bankanın merkezinde yaşanıyor. Ülkenin en büyük ticari bankasıydı ancak iflas ilan ettikten sonra devlete ait oldu. Hükümet, 20 milyon müşterisini korumak ve Ukrayna’nın kırılgan mali istikrarını korumak için hayati önem taşıyan ulusallaştırmayı destekledi.

Privatbank’ın stres testinde ‘tedbirsiz borç verme politikaları’ ibaresine yer verilirken, Ukrayna Merkez Bankası başlangıçta kurumsal kredilerinin yüzde 97’sinin ana hissedarların ilişkili taraflarına gittiğini söyledi. Bu anahissedarlar ise Igor Kolomoisky ve Gennadiy Bogolyubov olarak açıklanırken, her ikisi de iddiaları reddetti.

2015 yılında Ukrayna’ya 17,5 milyar dolarlık yardım paketi veren IMF, kamulaştırmayı destekledi. Ancak bu yılın başlarında yetkililerin eski banka sahiplerinden ve başarısız bankaların ilişki taraflarından zararları toplama çabalarını sürdürmesinin önemli olduğunu konusunda ısrar etti.

Privatbank’ın Eski Sahiplerine İade Olasılığı

Privatbank'ın Eski Sahiplerine İade Olasılığı2018 yılının başlarında ise merkez bankası, kurumsal araştırma danışmanlığı Kroll tarafından yapılan bir araştırmanın bulgularını yayımladı. Privatbank’ın kamulaştırılmadan önce 2016 Aralık’ta sona eren en az 10 yıl boyunca geniş çaplı ve koordine edilmiş bir sahtekarlığa maruz kaldığını söyledi. İkili bu iddiaları da reddetti.

Eski ana hissedarlar ile hükümet arasındaki tartışmalar, 2016’dan bu yana 600 civarında dosya ile yasal savaşla gerçekleşti. Devlet tarafından, kendileri kamulaştırmanın sahte gerekçelerle yapıldığını iddia eden Kolomoisky ve Bogolyubov kaynaklı kayıpları kurtarma girişimleri olmuştur.

Privatbank’ın eski sahiplerine iade edilme olasılığı, Nisan ayında bir Ukrayna mahkemesinin ulusallaştırmanın yasa dışı olduğuna karar vermesiyle arttı.

Bir IMF ekibi şu anda Ukrayna’yı ziyaret ediyor. Ancak bir sözcü yaptığı açıklamada, IMF’nin Privatbank’ın geleceğine ilişkin spekülasyonlar veya söylentiler hakkında yorum yapmadığını belirtti. Yetkili, Fon’un Ukrayna’yı desteklemeye devam edebilmesi için ihtiyaç duyulacak politikaları tartışacağını söyledi.

Teneo Intelligence Kıdemli Başkan Yardımcısı Otilia Dhand, “Privatbank durumunun tedavisi, Kolomoisky’nin hükümet politikası ve karar alma üzerindeki etkisini değerlendirmenin yanı sıra IMF’nin Ukrayna ile devam eden işbirliği konusundaki tutumunu da bilgilendirecek,” dedi.

Dhand, “Fonun, hükümetin yeniden sermayeleştirmeye yaptığı 5,5 milyar dolarlık yatırımını sorguya sokacak olan bankanın kamulaştırılması konusunda herhangi bir uzlaşmayı onaylaması pek mümkün değildir. Ancak, fonun hükümetle müzakereleri bırakması için kırmızı çizginin ne olacağı belirsiz,” dedi.

Ukrayna’nın yeni cumhurbaşkanının yakın gözlemcileri, Zelensky’nin iş ilişkileri içinde olduğu Kolomoisky’den etkilenip etkilenmediğini yakından takip ediyor. Zelensky, kendi prodüksiyon şirketi tarafından üretilen ancak Kolomoisky’nin 1+1 TV kanalında yayın yapan ‘Halkın Hizmetkarı’ adlı hit bir TV şovunda rol alan eski bir çizgi roman ve aktördür.

Kolomoisky, Zelensky’nin en büyük destekçilerinden biri olarak görülüyor ve kanalı, Poroshenko’yu mağlup eden Nisan seçimlerinden önce Zelensky’nin görünürlüğünü ve popülaritesini artırdı. Ancak Zelensky, defalarca Kolomoisky’nin etkisinde olmadığını, “Ben Kolomoisky’nin elinde bir oyuncak olmadım,” dedi.

İnsanların Hizmetçisi mi, Yoksa Kişinin mi?

İnsanların Hizmetçisi mi, Yoksa Kişinin mi?Zelensky, ülkeyi yeniden biçimlendirmek ve oynadığı TV karakteri gibi yolsuzlukla mücadele etmek için bir bildiri yayımladı. Adaylığını destekleyen güçlü bir iş adamının açıkça desteklenmesiyle bu vaadi sürdürüp sürdürmeyeceği şu anda inceleme altında.

Kolomoisky, yeni Zelensky yönetimi altında, yurt dışında yaşadığı iki yıl süren sürgün hayatının ardından Ukrayna’ya dönecek kadar rahat hissetmesine rağmen şu anda cumhurbaşkanının danışmanı olduğunu reddetti.

Oligarş, geçen hafta bir davetin ardından ilk kez 10 Eylül’de cumhurbaşkanı ile görüştüğünü söyledi. Zelensky’nin basın ofisinin bir Facebook sayfasında, toplantının Ukrayna’da iş yapmak ve enerji sektörü hakkında olduğunu belirtti.

Kolomoisky, Cuma günü bir gazeteciye verdiği demeçte, enerji zirvesinde Privatbank’ın geleceğini cumhurbaşkanı ile görüşmediğini söyledi. Ancak Kolomoisky, anlaşmazlığın Zelensky’nin önderliği altında daha iyi çözülebileceğinin sinyallerini verdiğinde herkes şaşırdı.

Reuters’e göre; “Biz kamulaştırmayla aynı fikirde değiliz, bu anlaşmazlığı çözmek, bir önceki cumhurbaşkanına göre daha kolaydır,” dedi.

Ukrayna Başbakanı Oleksiy Honcharuk, bu hafta başlarında Financial Times gazetesine verdiği demeçte, uzlaşma aramaya yöneltilen herhangi bir söylem hakkında olumlu olduğunu söyleyerek ateşi körükledi. Ancak daha önce Reuters’e Privatbank ile ilgili müzakerelerin yapılmayacağını söylemişti.

Bu haftaki gelişmelere yanıt veren Bluebay Asset Management’ta yükselen piyasa pazarlamacılarından biri olan Timothy Ash, şu an Zelensky ile ilgili sorunun Halkın Hizmetkarı veya Kişinin Hizmetkarı olup olmadığını söyledi.

Ash, “Bu adam gerçekten bir reformcu mu, yoksa sadece başka bir oligarkın cebinde mi, bunu nasıl oynadığı ile belirlenecek. Reform hakkında toprak reformu gibi sıcak konular, eğer Zelensky Kolomoisky’yi Privatbank kamulaştırmasını tersine çevrilirken destekleniyorsa boşuna sayılacak,” dedi.

Gelgit kesinlikle Privatbank’a gelince devlete karşı dönüyor gibi görünüyor. Geçen hafta Zelensky’nin Kolomoisky ile buluştuktan bir gün sonra polis, bankanın genel merkezine baskın düzenledi. Bazı yetkililerin yetkilerini aştığını belirten suç soruşturması kapsamında belgeler ele geçirdi.

Bu arada 2016 yılında Ukrayna Merkez Bankası’nın başkanı olan ve Privatbank’ı kamulaştırma kararı alan Valeria Gontareva, kamulaştırma nedeniyle bir taciz kampanyası kurbanı olduğunu söyledi.

Şu anda Londra’da yaşayan ve bir akademisyen olarak çalışan Gontareva, Ağustos ayında bir trafik kazası nedeniyle yaralandı ve ardından Eylül ayında Ukrayna’da bir aile üyesine ait bir arabaya ateş açıldı.

Bu haftanın başlarında, Ukrayna’daki evi şüpheli bir kundaklama saldırısında yakıldı. Kolomoisky olayla ilgili herhangi bir bağlantısı olması söyledi.

IMF’nin Görevi

IMF'nin GöreviKolomoisky ve Honcharuk’um yorumları, birkaç gün önce bir Ukrayna haber ajansı UNIAN ve Bloomberg’ün medya raporlarının ardından birkaç gün önce IMF’nin ülkeye üç yıl sürecek 5 milyar dolarlık bir kredi hattını kabul etmek üzere olabileceğini öne sürdüler.

IMF, yeni program ile ilgili sorulara yanıt vermezken, son birkaç yıldır Ukrayna ile olan ilişkilerinin önemli bir unsuru olan etkili yolsuzlukla mücadele çerçevesi oluşturmanın önemini vurguladığını yinedi.

Privatbank kararını tersine çevirmek için yapılacak herhangi bir harekete karşı Timothy Ash gibi stratejistler tarafından uyarıldılar. Ash, Privatbank’ın kamulaştırılması çerçevesinde geri adım atmanın herhangi bir ipucunun IMF için bir anlaşma kırıcı olduğuna inanıyor.

Ancak herkes Zelensky’nin zorlanacağına inanmıyor. Signum Global Advisors’taki ortak ve küresel politika araştırması başkanı Andrew Bishop, “Daha önce oligarşin Zelensky’yi sahnelerin arkasından kontrol ettiği anlatıya kuşkuyla baktığımızı yazmıştık. Bu tür teorilerin devrilme eğiliminde olmaya devam ediyoruz,” dedi.

Zelensky’nin önce ülkesini reform etme konusunda gerçekçi olması gerektiğini söyleyen Bishop, “Başkanlar bir zamanlar göreve kendilerine özgü bir güven geliştirme eğilimindedir,” ifadelerini kullandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum