Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ukrayna Dünya Bankası’ndan 350 Milyon Dolarlık Kredi Alacak

Covid-19 vaka sayısında günlük rekorun kırıldığı Ukrayna, ekonomisini desteklemek için Dünya Bankası’ndan finansman desteği alacak.
Ukrayna Dünya Bankası’ndan 350 Milyon Dolarlık Kredi Alacak
Son Güncelleme: 
Yorum

Koronavirüs vakaları dünya genelinde 9 milyon 925 bine ulaştı. Amerika Birleşik Devletleri’nde dün 47 bin 341 ile bugüne kadarki en yüksek günlük vaka sayısı gerçekleşti. Özellikle Florida, Arizona, Teksas, Güney Karolina, Oklahoma gibi eyaletlerde rekor sayıya ulaşıldığı bildirildi.

498 bine yakın insanın hayatını kaybettiği pandeminin görece daha az vurduğu ülkelerden biri olan Ukrayna’da şu ana kadar 1.110 kişi hayatını kaybetti. Güncel vaka sayısı ise 42 bin 65. Ukrayna Merkez Bankası (NBU) geçtiğimiz günlerde yaptığı değerlendirmede, Covid-19 salgınının ekonomi üzerindeki etkilerinin çok derin olacağını söylemişti.

Dünya Bankası, salgınla mücadelede kullanılmak üzere talep edilen, Ukrayna’nın kredi başvurusunu onayladı.

Ukrayna hükümeti Haziran ayının başında Uluslararası Para Fonu’ndan (IMF) 5 milyar dolarlık kredi programı için anlaştıklarını duyurmuştu. Söz konusu finansmanın bu ayın sonuna doğru alınacağı bildirilmişti. Ancak pandeminin yol açtığı hasarın telafi edilebilmesi için daha fazla mali desteğe ihtiyaç duyuluyor.

Dünya Bankası verilerine göre Ukrayna’nın gayrisafi yurt içi hasılası (GSYİH) 2019 yılında 140 milyar dolar oldu. Bu oran dünya ekonomisinin %0,12’sine denk geliyor.

Ukrayna GSYİH
Kaynak: Trading Economics

Ukrayna Devlet İstatistik Kurumu (Gosstat) tarafından açıklanan verilere göre ülke ekonomisi salgın hastalık nedeniyle 2020’nin ilk çeyreğinde ön tahminlere göre %1,5 küçüldü. İkinci okumalara göre bu oran %1,3 olarak revize edildi. Böylelikle 2015 yılından bu yana ilk çeyreklik daralma gerçekleşmiş oldu.

Yapılan açıklamada küçülmenin ana gerekçesi olarak karantina süresi boyunca iç piyasa talebinin düşmesi ve ihracatın azalması gösterildi. Hükümet Ukrayna ekonomisinin bu yıl %4,8, Merkez Bankası ise %5 oranında küçüleceğini öngörüyor. Salgınla mücadelede zorlu bir savaş veren ülkede vaka sayısı her geçen gün artıyor.

Ukrayna Güncel Vakalar
Kaynak: Worldometers

Reuters’ta yer alan habere göre Dünya Bankası ekonomik toparlanmada stratejik öneme sahip reformlar için kullanılacak 350 milyon dolarlık kredi talebini onayladı.

Yapılan açıklamada söz konusu kredinin kurumların güçlendirilmesi, yolsuzlukla mücadele, savunmasız ve yaşlı nüfusa destek olmak ve sosyal güvenlik ağının güçlendirilmesi için kullanılacağı söylendi.

IMF, Ukrayna ekonomisinin bu yıl %7,7 daralmasını, gelecek yıl %3,6 büyümeye geçmesini öngörüyor. Ekonomistlerin geneli de yılın ikinci yarısından itibaren bir toparlanma bekliyor.

Dünya Bankası salgının etkilerine dair daha önce yayımladığı yazıda, Ukrayna’da hem kişisel koruyucu ekipman, hem tıbbi malzeme hem de bilgi eksikliği olduğunu söylemişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu