Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ukrayna, Dijital Para Birimini Stellar Üzerine İnşa Edecek

Yerel bir banka tarafından geliştirilen Stellar tabanlı özel stablecoin projesinden yararlanılacak.
Ukrayna, Dijital Para Birimini Stellar Üzerine İnşa Edecek
Son Güncelleme: 
Yorum

Ukrayna’nın ticari bankalarından biri olan Tascombank, ülkenin ulusal itibari para birimi Grivnası için Stellar tabanlı bir pilot uygulama başlatıyor. Stellar Development Foundation, Tascombank ve fintech şirketi Bitt tarafından başlatılan özel bir elektronik Grivnası test duyurusunu gerçekleştirdi.

Elektronik Grivnası pilot uygulaması, Ukrayna Ulusal Bankası’nın gözetiminde ve Dijital Dönüşüm Bakanlığı (MDT) tarafından desteklenecek.

Bakan yardımcısı Oleksandr Bornyakov, pilot projenin elektronik para ihracı için teknolojik bir temel sağlayacağını, ödeme ve finansal altyapı inovasyonunu ilerletmek için önemli bir adım olduğunu söyledi.

Girişimin amacı, açık bir blok zincirinde elektronik para basımını test etmektir. Ukrayna hükümeti, dijital para birimi uygulamaları için aktif olarak Stellar’ı araştırıyor. Ocak ayınd bir merkez bankası dijital para birimi için altyapı stratejisi geliştirmek üzere ilk olarak SDF ile ortaklık kurmuştu.

Açıklamada ayrıca, pilot uygulamanın Ukrayna’da halka açık bir BT çözümleri kuruluşu olan Diia’daki çalışanlarla programlanabilir kullanım durumunu test edeceği belirtildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%