Yatırım yapmaya başla!

Üçlü Zirve Sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Tam Mutabakat Açıklaması Geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Ruhani ve Rusya Devlet Başkanı Putin'in katılımıyla düzenlenen üçlü Suriye zirvesi sona erdi. İşte zirvede ele alınan konulardan önemli satır başları….
Üçlü Zirve Sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Tam Mutabakat Açıklaması Geldi

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla düzenlenen üçlü zirve sona erdi. Basına kapalı bir şekilde yarım saat süren zirvede Suriye meselesi ele alınırken, Cumhurbaşkanı Erdoğan toplantının ardından olumlu açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ev sahipliğinde Çankaya Köşkü’nde düzenlenen üçlü zirvenin beşincisi gerçekleşmiş oldu.

Cumhurbaşkanı ErdoğanErdoğan önce iki ülke lideri ile baş başa bir görüşme düzenledi. Ardından Türkiye, Rusya ve İran liderlerinin yer aldığı Suriye konulu üçlü zirveye başlandı. 2017 yılında başlatılan üçlü zirve süreci sayesinde bugüne kadar önemli işlere imza attıklarını söyleyen Erdoğan bu vesileyle Suriye’de barış ve güvenliği sağlamak adına birçok yol kat ettiklerini belirtti.

İran, Rusya ve Türkiye’nin Suriye’nin siyasi birliği, toprak bütünlüğü ve ülkenin refahı için tam bir mutabakat içerisinde olduğunu açıkladı. Ancak bölgedeki barışın sağlanması için çok daha fazla sorumluluk üstlenmeleri ve siyasi çözüm umutlarının canlı tutulması gerektiğini sözlerine ekledi. Bugün yapılan zirvenin Astana sürecine yeni bir soluk kazandıracağını söyleyen Cumhurbaşkanı, Suriye’nin en sıkıntılı zamanlarında Türkiye’nin yanında olduğunu belirtti.

Savaştan kaçan 3,6 milyon Suriyelinin hala Türk topraklarında barındığını hatırlatarak, eğitimden sağlığa kadar tüm sığınmacıların insani şartlarda yaşamaları adına ellerinden geleni yaptıklarını anlattı. Afrin, Cerablus ve El-Bab gibi güvenli hale gelen bölgelere 360 bin kişinin geri döndüğünü, Fırat’ın doğusunun da terörden tamamen temizlenmesi amacıyla hep birlikte çaba gösterdiklerini aktardı.

İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Suriye krizinin barışçıl bir şekilde çözülmesinin ortak amaçları olduğunu söyledi.

İran Cumhurbaşkanı RuhaniSuriye’de yaşanan kaosun barışçıl yöntemlerle çözülmesinin istendiğini söyleyen Ruhani sığınmacıların geri dönmesi, tutukluların değişimi, ülkenin yeniden onarılması ve insani yardımların iyileştirilmesi gibi konuların ele alındığını anlattı.

Ülkedeki krizin sadece siyasi yollarla çözülemeyeceğini vurgu yapan Ruhani “Suriye hükümeti ve halkı bu ülkenin kendinde barındırdığı farklılıkları dikkate alırsa kendi kaderini belirlemek gibi ağır görevi yerine getirme gücüne sahiptir. İran, Suriye krizinin başından beri askeri çözüm yolunun çözüm yolunun sonuç vermeyeceğini vurgulamıştır. “ ifadesine yer verdi. Bu tarz krizlerin siyasi yollardan ziyade o halk tarafından çözülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Teröristlerin halkı kendileri için canlı kalkan kullanmak gibi alçakça girişimlerine izin verilmemelidir.

Teröre Fırsat VerilmemeliRuhani, daha önce Soçi kentinde imzalanan İdlib mutabakatı çerçevesinde teröristlerin bölgeden çıkarılması ve Suriye hükümetinin kontrolü ele alması amacıyla destek verdiklerini söyledi. Ancak söz konusu anlaşmanın hemen ardından terör eylemlerinin azalmak yerine tam tersi daha fazla arttığını belirtti.

Bu noktada teröristlere hiçbir zaman ellerindeki kuvveti artırma fırsatı verilmemesi gerektiğini söyleyen Ruhani, bugün de Suriye halkının baskı ve dış müdahaleye maruz kalmadan yaşayabilmesi amacıyla beşinci kez bir araya geldiklerini açıkladı. 1998 yılında imzalanan Adana mutabakatını hatırlatan Ruhani, bunun yeniden hayata geçirilmesinin her iki tarafın da endişelerini gidererek, yeni bir başlangıca zemin hazırlayacağını belirtti.

ABD’nin Suriye topraklarında askeri güç bulundurmasının milli egemenliği tehdit ettiğini, Başkan Trump’ın geçen yıl askeri güçleri Suriye’den çekeceğini söylemesine rağmen sözlerini yerine getirmediğini hatırlattı.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin ise Suriye’nin teröristlere bir sığınak olmaması gerektiğini söyledi.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir PutinTerörist tehdidini tamamen yok etmek için yeni adımlar atılması gerektiğini söyleyen Putin, Suriye’nin kuzeydoğusundaki durumun çok daha endişe verici olduğunu belirtti. İran ve Türkiye ile birlikte Suriye ekonomisini, sosyal alanı yeniden canlandırmak, insani yardımları artırmak, ülkeyi yeniden tesis etmek amacıyla çalışmalar sürdürdüklerini anlattı.

Bugün beşinci kez bir araya geldiklerini hatırlatan Putin, üçlü zirvenin amacının ortada olduğunu ve bugüne kadar 1,3 milyon kişinin Suriye’ye dönerek çalışmalarının karşılığını aldıklarını bildirdi.

Söz konusu bölgedeki güvenlik sorunlarının sadece ülkenin toprak bütünlüğünü ve egemenliğinin korunması amacıyla çözülmesi, gereken tüm desteğin Suriye halkına verilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum