Yatırım yapmaya başla!

UBS’nin Merkez Bankası Araştırması İklim Değişikliğiyle İlgili Çarpıcı Sonuçlar Verdi

UBS Asset Management'ın bir merkez bankası araştırması, ilkim değişikliği ve çevre sorunları ile ilgili ilginç sonuçlar ortaya çıkardı.
UBS’nin Merkez Bankası Araştırması İklim Değişikliğiyle İlgili Çarpıcı Sonuçlar Verdi

Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları, kilit önceliklerini korumak için kendi yatırım portföylerindeki iklim değişikliği ile proaktif bir şekilde mücadele etmeli. Bu sonuç, UBS Asset Management’ın merkez bankaları araştırmasından elde edilen verilerden birisidir.

Merkez bankası araştırması, %62’sinin genel halka yapılan güven yükümlülüğünün kendi varlıklarının yönetiminde çalışma ortamı riski için kilit bir motivasyon olduğuna inandığını ortaya koydu.

Merkez Bankası Araştırması Motivasyon KaynağıAynı zamanda %56’sı çevre sorunlarına akranların ilgisini artırdığını fark etti. Yalnızca %6’sı ise iklim risk kriterlerinin kendi yatırım süreçlerine dahil edilmesine ilişkin politikacılar veya denetim organlarından artan bir inceleme yaşadıklarını belirtti.

Çalışma, merkez bankalarının kamuoyuna mütevelli görevlerinin bilincinde olduğunu göstermiş olsa bile sadece %9’u birçok halkın ihtiyaç duyduğu daha geniş çevresel, sosyal ve yönetişim (ESG) çerçevelerinde temel gerekliliklerin ötesine geçen iklim riskiyle ilgili önlemler almış durumda.

Çerçeveler, kurumların ve şirketlerin faaliyetlerinin bu üç kriterin her biri üzerindeki daha geniş etkisini beklemelerini gerektirmektedir.

Kriterlerin Daha Geniş Etkisi BeklenebilirAynı zamanda gelecekteki finansal performansın risk ve ödül açısından bir gösterge olarak hizmet etmelerini de gerektiyor. Merkez bankalarının üçte ikisi, ESG etkisini temsil edecek mevcut kriterler bulunmamasından kaynaklanan teknik zorlukların, portföylerine iklim hususlarını dahil etmenin önündeki en büyük engel olduğunu belirtti.

Bunların yarısından fazlası, yalnızca ilgii kriter değiştirilirse daha düşük getiri kabul edeceklerini söylerken, %72’si şirketlerle daha fazla ilişki kurmayı gerektiren daha aktif bir mülkiyet yaklaşımı almaya istekli olmayacağını belirtti.

Uzmanlar, iklim riskinin merkez bankalarının izlediği iki politika hedefini etkilediğine dair ampirik kanıtlar olduğunu da söylüyorlar.

İklim Değişikliği Merkez Bankalarını İki Noktadan EtkiliyorŞu ana kadarki belirgin katılım eksikliğine rağmen UBS’nin küresel egemen pazar stratejistleri Massimiliano Castelli ve Philipp Salman’dan ayrıntılı bir raporda bu konuya yer verildi. Bunlardan ilki, fiziksel risk olarak açıklandı. Rapora göre; aşırı hava olayları ve iklim düzeni bozulması, bankacılık ve sigorta sektörleri üzerindeki olumsuz etkileri nedeniyle finansal istikrarı etkiliyor.

Buna ek olarak bu tür olaylar, faiz oranlarının belirlenmesinde temel olan enflasyon ve büyüme tahminlerine ilişkin belirsizliği artırma potansiyeline sahip olmaları gibi parasal istikrar hedefini de etkileyebiliyor.

İkinci nokta ise geçiş riski olarak açıklanıyor ve bunun iklim riski ile hükümetler arasında politika gelişimini ifade ettiğini söylüyorlar.

İklim Riski ile Hükümetler Arası PolitikaUBS raporunda, “Kurumsal ve finansal sektörler, iklim riskini çevreleyen karbondioksit emisyonlarının ve karbon fiyatlandırmasının azaltılması gibi gelişen politika ve düzenleyici çerçeveye uyum sağlamak zorunda kalacak. Ancak bu değişikliklerin formları ve zamanlaması konusunda önemli bir belirsizlik var,” dedi.

Devamında ise bu politikaların kurumlar uyum sağladığı zaman, merkez bankalarının hem finansal istikrarını hem de para politikası hedeflerini potansiyel olarak etkileyecek şekilde bozulma yaratacağına dikkat çektiler.

İklim riski, diğer kurumsal yatırımcı portföylerinde olduğu gibi merkez bankalarının varlık yönetimi operasyonlarını da etkilemektedir.

İklim Değişikliği Merkez Bankalarını EtkiliyorEkonomistlerin belirttiği gibi; yeni iklim değişikliği gerçekliklerine uyum sağlayan devletler ve sektörler, merkez bankalarının iklim riskine maruz kalan varlıklarda zarar gördüğü anlamına geliyor. Dolayısıyla iklim riskine daha az maruz kalan varlıklara veya daha güçlü ESG odağına sahip olan varlıklara yeniden tahsis etmek gibi risk azaltma operasyonları gerekli olacaktır.

Castelli ve Salman, Hollanda Merkez Bankası’nı, İngiltere Merkez Bankası’nı ve Çin Halk Bankası’nı yeşil finans önlemlerinin yönlendirilmesinde öncü olarak vurguladılar. UBS Yıllık Rezerv Yöneticisi 2019 Anketi’ne katılanların neredeyse yarısı, iklim riski kriterlerinin varlık yönetimi faaliyetlerine dahil edilmesinin bir dışlama listesi yoluyla sağlanacağını önerdiler.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum