Yatırım yapmaya başla!

AB Konseyi Başkanı Tusk’a Göre Rusya G7 Zirvesi’ne Yeniden Dahil Edilmemeli!

Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Donald Tusk, yarın gerçekleştirilecek olan G7 Liderler Zirvesi'nde Rusya'nın yer almasını istemiyor.
AB Konseyi Başkanı Tusk’a Göre Rusya G7 Zirvesi’ne Yeniden Dahil Edilmemeli!

Yarın Fransa’nın Biarritz kentinde 45.’si gerçekleştirilecek olan G7 Zirvesi’nde sanayileşmiş yedi önemli ülke yer alacakken, başlangıç için geri sayım başlamış durumda. Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un vereceği yemek ile başlayacak olan söz konusu zirvede gündemdeki önemli olaylar ele alınacak.

ABD Başkanı Donald Trump, yarınki zirveye Rusya’nın tekrardan davet edilmesine ilişkin bazı açıklamalar yapmıştı. Rusya’yı söz konusu zirvede görmek istediğini söyleyen Trump, grubu G8 yapmayı düşündüklerini belirtmişti.

Trump ayrıca Rusya’nın G8’den çıkarılmasında da eski ABD Başkanı Barack Obama’yı sorumlu tuttu. ABD Başkanının bu söylemlerine ilişkin bir açıklama da AB Konseyi Başkanı Donald Tusk’tan geldi.

Tusk, Rusya’nın 2014 yılında G7 üyeliğine son verildiğini hatırlatarak, buna neden olan gerekçelerin hala devam ettiğini söyledi.

Gerekçeler Hala Devam EdiyorTusk zirveden önce yaptığı basın açıklamasında, ülkeler arasında devam eden ticaret savaşı etkilerinin bu dönemde devam ettiğini anımsatarak yarınki G7’nin “dayanışma ve birlik” yönünden taşıdığı öneme dikkat çekti.

Ticaret gerilimlerinin ekonomik anlamda bir durgunluğa sebep olduğunu söyleyen Tusk, aynı zamanda güven ortamı için de tehlike oluşturduğunu savundu.

Trump’ın yarın yapılacak zirvede Rusya’nın yer almasını istemesi üzerine yorum yapan Tusk, ülkenin üyeliğine son verdiren sebeplerin hala geçerli olduğunu, hatta bunlara Rusya’nın Azak Denizi konusundaki kışkırtmalarının eklendiğini ifade etti.

Açıklamasında Rusya’yı sert bir dille eleştiren Tusk, ülkenin demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan haklarına saygı çerçevesinde ilerlemediğini savundu.

Tusk Rusya'yı Sert Bir Dille EleştirdiRusya’nın G7’de bulunmasına sıcak bakmayan Tusk, önümüzdeki yıl Ukrayna’nın G7 Zirvesi’ne konuk olması için yetkilileri ikna etmeye çalışacak. Tusk, son günlerde sıkça gündeme gelen anlaşmasız Brexit meselesine de değindi.

Bu konuyu yarınki zirvede İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile görüşeceğini belirtirken, ülkenin AB’den ayrılması (Brexit) için gereken her türlü destek ve fikir alışverişine sıcak baktığını söyledi.

Bu kapsamda bir noktaya dikkat çeken Tusk, İngiltere’nin anlaşmasız bir şekilde AB’den ayrılmasının kabul edilemez olduğunu bildirdi. İş birliğine açık olmadıkları tek konunun da anlaşmasız ayrılık olduğunu açıkça ifade etti.

Tüm bunların dışında, yarınki G7 Zirvesi Johnson ile Trump’ın bir araya gelmesi açısından da büyük önem taşıyor. Beyaz Saray’dan edinilen bilgiye göre ikili, İngiltere ve ABD arasındaki serbest dolaşım meselesini görüşmek için oldukça sabırsızlanıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum