Yatırım yapmaya başla!

TÜSİAD: Finansal İstikrarı Sağlamak için Döviz Borçlarına Çözüm Üretilmeli

TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski, ekonomide kısa vadeli politikaların bir işe yaramadığını, bundan sonra büyümeyi ve finansal istikrarı sağlamak için daha kalıcı çözümler üretmemiz gerektiğini söyledi.
TÜSİAD: Finansal İstikrarı Sağlamak için Döviz Borçlarına Çözüm Üretilmeli

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Simone Kaslowski katıldığı Büyüme ve İstihdam Zirvesi 2019 programı kapsamında Türkiye’nin ekonomisine dair değerlendirmede bulundu.

Son zamanlarda uygulamaya konulan kısa vadeli politikaların sürdürülebilir büyümeye katkı sağlamadığını hep birlikte gördüğümüzü belirten Kaslowski, bundan sonraki süreçte ekonomide sadece istikrar ve verimlilik konularının yer alması gerektiğini ifade etti.

TÜSİAD Başkanı Kaslowski, son 4 yılda gündemin yoğun bir şekilde siyaset olduğunu ve ekonomide kısa vadeli çözümler üretildiğini belirtti.

Bundan sonra Türkiye’nin geleceği ve ekonominin rekabet gücünün nasıl artırılacağı gibi konuların üzerinde durulması gerektiğini ifade eden Kaslowski, kısa vadeli çözümlerin maliyetinin yüksek olmasının yanında bir de finansal istikrarı yıprattığını yorumladı.

Ucuz paranın her zaman yüksek borç ve enflasyon olmak üzere iki temel soruna yol açtığını, kısa vadede büyüme ve istihdam konusundaki genişlemeci politikaların hem borcun hem de enflasyonun artmasına yol açtığını ekledi. Kaslowski, saydığı bu sebeplerden dolayı yüksek büyüme yerine sürdürülebilir yüksek büyümeye odaklanmamız gerektiğini ifade etti.

İstikrardan taviz vererek büyümenin işsizlik ve kalkınma sorunları açısından geçici çözüm olduğunu belirtti.

Finansal istikrar, istihdam ve büyümenin bir bütün olduğunu, birbirinden ayrı düşünülmemesi gerektiğini dile getiren Kaslowski, bu nedenle büyüme ve istihdamın nasıl sağlanacağı sorusuna cevap verebilmek için öncelikle finansal istikrarı sağlamanın gerektiğinden bahsetti. Bunun için de öncelikle enflasyon oranının tek haneye düşürülmesi gerektiğini vurguladı.

“Tasarruf sahipleri birikimlerini enflasyondan koruyabilmek için Dövize ya da altına yöneliyor. Bu nedenle, iş dünyası daha düşük faizli olduğu için dövizle borçlanmayı tercih ediyor.” diyen TÜSİAD Başkanı yüksek enflasyonun Türkleri kendi para biriminden uzaklaştırdığını söyledi.

Teknoloji odaklı büyüme ve yurt dışı ile daha fazla ticaret yapılması gerektiğinin altını çizdi.

Dolarizasyon sorununun düşük enflasyon ve iyi regülasyon ile çözülebileceğini, bu nedenle ekonominin yeniden sağlıklı ve sürdürülebilir yüksek büyümeye döndürecek programlara odaklanması gerektiğini aktardı. Geçen yıl Ağustos ayında yaşanan kur şoku sonrasında enflasyonla mücadele kapsamında herkesin elini taşın altına koyduğunu, iş dünyasının çeşitli kampanyalarla destek olduğunu hatırlatan Kaslowski, bunların yeterli olmadığını ve artık daha kalıcı çözümler üretmemiz gerektiğini anlattı.

Enflasyonun düşürülmesinin Merkez Bankası’nın temel görevi olduğunu, bunun yanında ekonomi yönetiminin aldığı tüm kararların enflasyon hedefiyle uyumlu olması gerektiğini bildirdi.

Finansal istikrarın sağlanması amacıyla mevcut birikmiş döviz cinsinden borçlar için çözüm üretilmeli.

Mevcut döviz cinsi borçlarının tespit edilip banka bilançolarından çıkarılması için gerekli mekanizmaların geliştirilmesi gerektiğini söyleyen Kaslowski, bankacılık sektöründe kredilerin mevduata oranının halen %120’ye yakın olduğunu, TL cinsinden oranların daha yüksek olduğunu ve dolayısıyla da ekonomimizi finanse edebilmek için yabancı kaynaklara erişmemiz gerektiğini ifade etti.

Bankacılık sektörünün taze kredilerle ekonomiye katkı sağlayabilmesi için sorunlu krediler konusunda çözüm odaklı adımların atılması gerektiğini ifade etti. TÜSİAD’ın kurulduğu günden bu yana reformu savunduğunu, Türkiye’nin ekonomik, sosyal ve siyasal pek çok reforma ihtiyacı olduğunu belirtti.

Devletin kendini hukuk kurallarına bağladığı bir sistemin, aynı zamanda ekonomiyi güçlendirmek anlamına geldiğini söyledi.

Ekonomi alanında yapılacak tüm reform hareketinin toplumsal güvenin sağlanmasıyla doğru orantılı olduğunu söyleyen Kaslowski, ilk olarak kurumların güçlendirilmesinin ve sermaye piyasalarının derinleştirilmesi gerektiğini belirtti.

Ekonomide ihtiyaç duyulan reform hareketlerinde diğer önerileri arasında; finansal kapsayıcılığın artırılması, sigortacılık sektörlerinin geliştirilmesi, kamu maliyesinde şeffaflığın artırılması, kayıt dışı ekonomi ile çok daha sıkı mücadele, tarım, gıda, eğitim, işgücü piyasası, katma değerli üretim, teknoloji ve rekabet gücünü artırıcı reformlarının yer aldığını belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum