Yatırım yapmaya başla!

TÜSİAD Başkanı: Enflasyon Tek Haneye İnerse TL’de Denge Bulunur

TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski, seçimsiz dönemde reformlara odaklanarak enflasyonun tek haneye indirilmesi gerektiğini, ancak bu durumda TL’nin denge bulacağını söyledi.
TÜSİAD Başkanı: Enflasyon Tek Haneye İnerse TL’de Denge Bulunur

31 Mart mahalli seçimlerin geride bırakılmasıyla iş dünyası ve hükümet, asıl odaklanmamız gereken konunun ekonomi olduğu vurgusunu yaptı. Bu bağlamda Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomide yapısal dönüşüm reform paketinin ayrıntılarını geçen ay kamuoyu ile paylaşmıştı.

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Simone Kaslowski de önümüzdeki 4,5 yıllık seçimsiz dönemde reformlara odaklanılması gerektiğini söyledi. Türk lirasının son dönemdeki seyri hakkında yorum yapan Kaslowski, enflasyonun tek haneye inmesi halinde denge bulabileceğini dile getirdi.

TÜSİAD Başkanı, seçimsiz dönemle birlikte olumsuz durumların, olumluya döneceğini belirtti.

Geride bıraktığımız beş yıl içerisinde seçimlerim yoğunlaşması sebebiyle kısa vadeli politikalara odaklandığımızı söyleyen Kaslowski, bu durumun yatırım tarafını da olumsuz etkilediğini yorumladı.

Yatırımların azalması ve enflasyonun yükselmesiyle olumsuz durumun arttığını, fakat önümüzdeki seçimsiz süreçte bunu tersine çevirebileceğimizi dile getirdi. Enflasyonun tek haneye inmesi için sıkı para ve maliye politikasının ele alınması gerektiğini ekledi.

Ekonomiye güven sağlamak için reformların detaylı şekilde ortaya konulması gerektiğini belirtti.

TÜSİAD Başkanı Kaslowski; “Tek haneli enflasyon dönemlerinde kimse TL’nin değeri ile ilgilenmiyor, piyasa belli bir dengeye geliyor. Bugünkü volatilite öngörülebilirliği olumsuz etkiliyor. Dolayısıyla enflasyonu tek haneye indirdiğimizde faizlerde de, TL’de de belli istikrar ve denge bulunur” şeklinde detaylı bir açıklamada bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptıkları görüşmede reform konusunu ele aldıklarını, ileride yapılacak çalışmaların da bu programa katkıda bulunmasını amaçladıklarını ifade etti.

Reformları; finansal istikrarı sağlayacak, verimliliği artıracak ve rekabet ortamını iyileştirecek adımlar olmak üzere 3 gruba ayırdıklarını anlattı. Bunların yanında büyümeyi etkileyecek daha kapsayıcı adımların da hayata geçirileceğini söyledi. İstanbul seçimlerine yönelik belirsizliğin piyasaları olumsuz etkilediğini söyleyen Kaslowski, bir an evvel seçimsiz döneme girerek, uzun vadeli reformları hayata geçirmeyi istediklerini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum