Yatırım yapmaya başla!

TÜSİAD 2019 Enflasyon Tahminini %17 Olarak Açıkladı

Ekonomideki görünüm hakkında genel bir değerlendirme yapan TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, banka bilançolarının acilen temizlenmesi gerektiğini söyledi. 2019 enflasyon öngörüsünü ise %17 olarak belirtti.
TÜSİAD 2019 Enflasyon Tahminini %17 Olarak Açıkladı

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecek, 2019 yılına ilişkin ekonomin görünüm beklentilerini paylaştı. İş dünyasının 2020 TL olarak belirlenen asgari ücreti olumlu karşıladığını söyleyen Bilecik, gelecek yıl ekonomik büyümede %1, enflasyonda ise %17 oranı beklediklerini söyledi.

Ekonominin görünümüne ilişkin değerlendirmede bulunan TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik, 2019 enflasyon tahminini %17 olarak açıkladı.

Bilecik, yatırım iştahında artış olduğunu fakat krediye erişimin kolaylaşması için banka bilançolarındaki sıkıntılı kredilerin temizlenmesi gerektiğini vurguladı. Bunun dünya genelinde zaman zaman yapılan bir işlem olduğunu dile getiren Başkan Bilecik, döviz kurlarının şu anki durumundan da gayet memnun olduklarını ifade etti.

FED’in faiz artırım kararını dünya ekonomisi durgunluk beklentileri ile değerlendirirken, bu durumun bize zaman kazandıracağını yorumladı. Ağustos ayında yaşanan spekülatif saldırıların bertaraf edildiğini ve reel sektörün finansmana erişim probleminin çözülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

İkinci 100 Günlük Eylem Planı’nın olumlu olduğunu ve bunların daha uzun vadeli yapılması gerektiğini ifade etti.

İkinci 100 Günlük Eylem Planı geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Erdoğan birinci 100 Günlük Eylem Planı’nın 37,3 milyar lira, ikincisinin 24 milyar liralık bütçeye sahip olduğunu belirtmişti. Bu programa oldukça olumlu baktıklarını söyleyen Erol Bilecik, daha uzun vadeli olması gerektiğinin altını çizdi.

Seçim konusunda ise bu durumun zaman zaman eleştirildiğini, ancak lokomotif sektörlerin desteklenmesi ve bunun seçim ekonomisi olarak değerlendirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi. ABD’de Trump’ın yaptıklarının, AB’de Brexit sürecinin küreselleşmede bir geri çekilmeye sebep olduğunu bu nedenle artık ekonomik akılla, siyasi aklın birbirini tamamlaması gerektiğini dile getirdi.

Yönü hep batıya dönük olan Türkiye’nin AB üyeliği hedeflerinin vazgeçilmez olduğunu söyledi.

AB’ye üyelik çalışmalarından vazgeçilmeyeceğini söyleyen Bilecik, ekonomik ve sosyal refah için her zaman yönümüzü batıya dönen bir ülke olduğumuzu vurguladı. Şu anda yatırımların önündeki en büyük engelin belirsizlik olduğunu, ekonominin ise güven üzerine kurulan bir yapı olduğunu dile getirdi. İş dünyasındaki en büyük sıkıntının krediye ulaşmak olduğunu, banka bilançolarının sıkıntılı krediler açısından hızlıca normale döndürülmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum