Yatırım yapmaya başla!

Türkiye – Yunanistan Ticaret Hacminin 2 Katına Çıkarılması Hedefleniyor

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın Türkiye ziyaretinde enerji ve turizm konuları ele alınırken, iki ülke arasındaki ticaret hacminin iki katına çıkarılması amaçlanıyor.
Türkiye – Yunanistan Ticaret Hacminin 2 Katına Çıkarılması Hedefleniyor

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın Ankara ziyaretinde; turizm ve enerjide işbirliği ile, üçüncü ülkelerle ortak projeler gibi konular ele alındı. 2018 yılında Türkiye ile 4,2 milyar dolar olan ticaret hacminin iki katına çıkarılması hedefleniyor. Şu dakikalarda İstanbul’da Ayasofya’yı ziyaret eden Çipras’a Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın eşlik ediyor.

Yunanistan Başbakanı Çipras’ın yanında daha önce ülkenin özelleştirme idaresinin başında bulunan Ekonomi Bakan Vekili Stergios Pitsiorlas da bulunuyor. Geçtiğimiz yıllarda ekonomik kriz geçiren ülkeye Türk yatırımcıların ilgisinin yoğun olduğu belirtildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Çipras Aleksis Çipras, Beştepe’de bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşme sonrası yapılan açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan, her iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkilerin olması gerekenden çok düşük olduğunu ve bunun yukarılara çekilmesi gerektiğini söyledi. Çipras ise önümüzdeki dönemde Selanik’te yapılacak toplantıda ekonomik işbirliği konusunda önemli kararlara imza atılacağını dile getirdi.

Erdoğan ikili arasında; İzmir ve Selanik arasında yolcu ve yük taşıma imkanı sağlayacak deniz seferlerinin başlatılması, İstanbul ve Selanik arasında hızlı demir yolu hattı kurulması ve İpsala Gümrük Kapısı’nda ikinci köprünün tamamlanması gibi birçok konunun ele alındığını belirtti.

2018 itibarıyla 4,2 milyar dolar Türk-Yunan ticaret hacminin, 2019 sonunda iki katına çıkarılması hedefleniyor.

2008 krizi sonrasında çok ciddi sıkıntılar çeken ve batmaktan son anda kurtulan Yunan ekonomisi için turizm ve enerji ilk sıralarda yer aldı. 2017 yılında Yunanistan’a ihracat %26 artarak 2,1 milyar dolara çıkarken, ithalat da %15 artışla çok fazla değişiklik göstermedi. Bu ülkenin ithalat portföyüne bakıldığında; otomotiv ve yan sanayi, beyaz eşya, televizyon, sağlık ekipmanları, yenilenebilir enerji, tekstil, konfeksiyon, deri, mobilya, otel ekipmanları ve seramik gibi sektörlerin yer aldığı görülüyor.

Turizm ise bunların arasında ilk sıralarda geliyor. Öyle ki, krizin çok yoğun hissedildiği dönemlerde Türk turistlerin yaptığı geziler Yunanistan’a ciddi bir gelir sağlamıştı. Özellikle de Cruise gemilerle yapılan Türk gezileri ülke için hala en önemli gelir kaynağı olarak dikkat çekiyor.

Görüşmeler kapsamında TürkAkım’ın uzatılmasına ilişkin konuların da ele alınacağı öğrenildi.

Bunların yanında İzmir-Selanik gemi seferleri ile İstanbul-Selanik demiryolu hattı projesi, gemicilik, otomobil ve motorlu taşıtlar, elektronik eşyalar ve tekstil ticareti ile ilgili konular da iki ülkenin ele alacağı maddeler olacak. Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Türkiye-Yunanistan İş Konseyi Başkanı Levent Sadık Ahmet, iki ülke arasındaki ticaret hacmini genişletmeyi planladıklarını ve 8 milyar dolara çıkarmaya çalıştıklarını söyledi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle ise üçüncü ülkelerle ortaklık konusunu gündeme getirdi.

TİM Başkanı İsmail Gülle, ihracat hedeflerinde tüm dünya içinde komşularla ticari ilişkilerin ayrı bir yer tuttuğunu, bu nedenle Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın Türkiye ziyaretinin çok önemli olduğunu dile getirdi. 2017 yılının Aralık ayında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ikili ticaret hacmi için 10 milyar dolar hedef koyduğunu belirten Gülle, henüz bu rakama ulaşılmadığını aktardı.

Çipras’ın ziyaretinde bu hedefe ulaşma konusunun gündemin üst sıralarda yer almasını beklediklerini, kısa süre içerisinde iki ülkenin ticaret insanlarını bir araya getirerek, pazarların tanıtımını yapacak toplantılar düzenleyebileceklerini anlattı. Gülle, Yunanistan ile karşılıklı ticaretin yanında üçüncü ülkelerle de ortak projelerin yürütülebileceğini belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum