Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’nin İmalat PMI Ağustos’ta 48’e Çıkarak Son 13 Ayın En Yükseğini Kaydetti

Türkiye’nin imalat PMI, Ağustos ayında 48 seviyesine yükselerek, sektördeki daralma hızının yavaşladığını gösterdi.
Türkiye’nin İmalat PMI Ağustos’ta 48’e Çıkarak Son 13 Ayın En Yükseğini Kaydetti

İstanbul Sanayi Odası, 2019’un Ağustos ayında imalat sektöründe gerçekleşen gelişmeleri gösteren raporunu yayımladı. Rapora göre Türkiye’nin imalat PMI (satın alma yöneticileri endeksi) Ağustos ayında 48 seviyesine yükseldi.

Bu değer 2018 yılının Temmuz ayından bu yana en yüksek seviye olarak kaydedilirken, sektördeki iyileşme daralmanın hız kestiğini işaret etti. İstanbul imalat PMI ise değişim göstermeyerek, bir önceki ay ile aynı seviye olan 49,6’da sabit kaldı.

İSO verilerine göre Temmuz ayında 46,7 seviyesinde gelen imalat PMI, Ağustos’ta 48’e yükseldi.

İmalat PMIEkonomik büyüme için en yakından takip edilen verilerden biri olan imalat sanayi satın alma yöneticileri endeksi, Ağustos ayında sektörde iyileşme olduğunu gösterdi.

Sektördeki faaliyetlerin hala yavaşlama gösterdiği belirtilirken, geçtiğimiz yılın Temmuz ayından bu yana en yüksek seviyenin gerçekleşmesi, yavaşlamanın hız gösterdiğini ortaya koydu. İstanbul imalat PMI ise bir önceki ayın verisi olan 49,6 seviyesi ile aynı kaldı. Ancak ılımlı bir iyileşme olduğu bildirildi.

Söz konusu dönemde yeni siparişlerdeki ivme kaybı son 17 ayın en ılımlı seviyesini gerçekleştirdi.

Yeni SiparişlerİSO verileri Ağustos ayında sektörde taleplerde artış oldu. Öte yandan hem ülke çapında hem de küresel boyutta devam eden zorlu piyasa koşulları, yeni sipariş ve ihracat siparişlerinde ılımlı yavaşlamanın sürmesine yol açtı.

Aynı şekilde üretim kısmında da yavaşlama olurken, gelecek aylarda üretimde artış olacağı beklentisi istihdamın artmasını sağladı. Nihai ürün fiyatları enflasyonu üst üste üçüncü ayda da yavaş seyretti.

IHS Markit Direktör Yardımcısı Andrew Harker, Türk firmalarında büyümeye doğru bir eğilimin başladığı yönde iyimserliğin arttığını ifade etti.

IHS Markit Direktör Yardımcısı Andrew Harker Değerlendirmeİmalat sektöründeki gelişmeleri açıklayan verileri değerlendiren Harker, yeni siparişlerde son bir buçuk yılın en ılımlı yavaşlaması olduğunu, bunun da firmaların büyümeye yakın olduğu yönündeki iyimserliği artırdığını söyledi. Söz konusu iyimserlikle işe alımların arttığını, ancak dünyanın tamamında yaşanan sıkıntılar sebebiyle yeni siparişlerde halen çekimser davranıldığını sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum