Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’nin Hırdavat Sektörü İhracatı 2019’da 8,5 Milyar Dolara Tırmanmayı Planlıyor

Hırdavat Sanayicileri ve İş Adamları Derneği tarafından 2019 yılına ilişkin sektör ihracatının 8,5 milyar doları aşabileceği tahmin ediliyor.
Türkiye’nin Hırdavat Sektörü İhracatı 2019’da 8,5 Milyar Dolara Tırmanmayı Planlıyor

Sektörü tek bir bünye altında birleştirmeyi amaçlayan Hırdavat Sanayicileri ve İş Adamları Derneği’nin (HISİAD) genel kurul toplantısı, pek çok önemli ismin katılımıyla gerçekleştirildi. İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, dernek üyeleri ve sektörü temsil eden tanınan isimler toplantıda bulunanlar arasındaydı.

Söz konusu toplantıda konuşma yapan HISİAD Başkanı Çetin Tecdelioğlu, sektöre ilişkin değerlendirme yaptı. Hırdavat sektörünün ihracat faaliyetlerini ele alan başkan, 2018 yılında 7,7 milyar dolarlık hırdavat ihracatı gerçekleştirildiğini bildirdi.

Cari açığa önemli katkılar sağlayan hırdavat sektörünün 2019 yılında ihracatta büyük bir yükseliş kaydedeceğini söyleyen Tecdelioğlu, 8,5 milyar doların üzerine çıkmayı hedefliyor.

Hırdavat Sektörü Cari Açığa Katkı SağlıyorAçıklamalarında HISİAD olarak sektörün yaşadığı tüm problemleri ele aldıklarını ve bunlara çözüm odaklı yaklaşıldığını söyleyen Tecdelioğlu; gerektiğinde bu çözümleri bürokratik ortama taşımayı ve Türkiye’nin ihracatını en yüksek seviyeye çıkarmayı hedeflediklerini ifade etti.

Hırdavat sektöründe Türkiye genelinde 14 bin firmanın faaliyet gösterdiğini belirten Tecdelioğlu, 650 bin kişiye istihdam olanağı sunulduğuna işaret etti. Ardından hırdavat sektörünün kilogram başına düşen ihracat birim değerinin 5,37 dolar olduğunu ve bu rakamın 1,38 dolar olan Türkiye ortalamasının 4 kat üzerinde bir seviyeye denk geldiğini bildirdi.

Sektör ihracatının dünyanın farklı bölgelerine yapıldığını söyleyen Tecdelioğlu, en fazla dışa satımın yapıldığı ülkeleri sıraladı.

Çetin TecdelioğluAlmanya, Irak, Fransa, Romanya, ABD, İngiltere, İsrail, Hollanda, İtalya ve Mısır’ın Türkiye’nin en fazla hırdavat ihracatı gerçekleştirdiği ülkeler olduğunu açıkladı. Hırdavat sektörünün ilerlemek için daha fazla yol almaya ihtiyaç duyduğunu söyleyen Tecdelioğlu, Türk hırdavat sektörünün dünya pazarında 23. sırada yer aldığını ve kısa zaman içinde ilk 10 arasında girmenin hedeflendiğini duyurdu.

Sektöre yönelik konuşan bir diğer isim İTO Başkanı Şekib Avdagiç oldu. İTO olarak sektörlerin dayanışma içinde bir arada bulunmasına oldukça önem verdiklerini belirten Avdagiç, Türk hırdavat sektörünün İTO haricinde hiçbir odada komitesi olmadığını bildirdi.

Bu noktada İstanbul Sanayi Odası başta olmak üzere diğer odalarda da hırdavat sektörü komitesi oluşturulması gerektiğine işaret etti. Avdagiç ardından, hırdavat sektörünün en çok kayıt dışı, kalitesiz ve merdiven altı ürün üretimine uygun olan sektör olduğunu dile getirdi. Bunun için kayıt dışı üretimin önüne geçmeye ihtiyaç duyulduğunu ve bunun en önemli misyon olarak görülmesi gerektiğini savundu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum