Yatırım yapmaya başla!

Türkiye Beş Yılda ABD’ye 5 Milyar Dolarlık Hazır Giyim İhracatı Gerçekleştirebilir

Türkiye'nin tekstil ve hazır giyim sektörü 5 yıl içinde ABD'ye 5 milyar dolar tutarında ihracat gerçekleştirmeyi hedefliyor.
Türkiye Beş Yılda ABD’ye 5 Milyar Dolarlık Hazır Giyim İhracatı Gerçekleştirebilir

Geçtiğimiz haftalarda ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross Türkiye’ye 5 günlük bir ziyaret gerçekleştirmişti. Bu kapsamda Türkiye’deki özel sektör temsilcileriyle görüşmeler yapan Ross, Türk tekstil ve hazır giyim sektörünün canlanmasının önünü açtı.

İstanbul Hazır Giyim İhracatçıları Birliği (İHKİB) Başkanı Mustafa Gültepe, Ross ile gerçekleştirilen görüşmeler ve sektöre yönelik bazı açıklamalarda bulundu. Ross’un Türkiye ziyareti süresince iki kez toplantı yapıldığını belirten Gültepe, ABD’nin Çin ile süregelen ticaret savaşlarına ilişkin yeni önlemler aldığını söyledi.

İki ülke arasındaki ilişkilerin giderek bozulmasıyla birlikte Türkiye olarak ABD’ye yapılan ihracatta harekete geçmek için en doğru zaman olduğunu düşünen Gültepe, ABD’ye yapılan ihracatları artırma ve hızlandırmaya en uygun sektörün tekstil ve hazır giyim olduğunu aktardı.

Gültepe’nin ifadelerine göre, Ross görüşmeler esnasında Türk tekstil ve hazır giyim sektörünün ABD’ye ihracat konusunda kısa bir zaman sonra Çin’in yerini alıp alamayacağını öğrenmek istedi.

Ross Türkiye'nin Çin Yerine Geçebileceğini DüşünüyorBu konuda kendilerine bazı sorular yöneltildiğini bildiren Gültepe, Ross’un ABD ve Çin arasındaki ticaret savaşının getirdiği olumsuzluklardan endişe ettiğini ve ABD’li hazır giyim şirketlerinin ürün tedarik etme konusunda bazı sorunlarla karşılaşabileceğini düşündüğünü açıkladı.

Bu durum göz önüne alındığında Ross’un ABD’nin giyim ürünü ihracatını karşılama konusunda Türkiye’den beklenti içerisine girdiği düşünülebilir. Ross’a Türkiye’nin mevcut kapasitesinin ABD’nin ihtiyaçlarını karşılayabilecek düzeyde olduğunu bildirdiklerini aktaran Gültepe, kendilerinden mevcut durumu gösteren ve kapasite artırımı için gerekli yeni yatırımlarla ilgili bir rapor istendiğini açıkladı.

Söz konusu rapor hazırlıklar tamamlandığında 10 gün içinde Ticaret Bakanı Ross’a iletilecek.

Rapor Ross'a İletilecekGültepe, ABD ile yapılan bu görüşmeler sayesinde gelecek 5-7 yıl içinde tekstil-hazır giyim sektörünün önemli bir ilerleme kaydedeceğini, %20’lik bir büyüme yakalanabileceğini paylaştı. Önümüzdeki 5 yıl için ise ABD’ye hedeflenen ihracat tutarı 5 milyar dolar olarak belirlendi fakat ABD pazarındaki fırsatlar doğru değerlendirildiğinde 10 milyar dolara çıkarılabilmesi de belirlenen hedefler arasında bulunuyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum