Yatırım yapmaya başla!

Türkiye Altın Rezervinde 11. Sıraya Yükseldi!

Dünyanın en çok altın rezervine sahip ülkeleri arasında yer alan Türkiye, 2017 yılının son verilerine göre 564,8 ton altın rezerviyle 11. sıraya yükseldi. Haberin detayları şöyle...
Türkiye Altın Rezervinde 11. Sıraya Yükseldi!

Türkiye, Dünya Altın Konseyi (World Gold Council) verilerine göre, dünyanın en büyük altın rezervine sahip ülkeler arasında yer alıyor. Dünyada altın talebi genel olarak son 8 yılın en düşük seviyesine geriledi.

Türkiye ise 2017 yılının dördüncü çeyreğinde, altın rezervinde artış kaydetti. Bu yükselişle birlikte en çok altın rezervine sahip ülkeler arasında 11. sıraya yükseldi.

Türkiye’nin altın rezervi 2017’nin son çeyreğinde 564,8 ton oldu.

Geçtiğimiz yılın üçüncü çeyreğinde açıklanan altın rezervi miktarı 495,6 tondu. Türkiye söz konusu bu artışla birlikte, Avrupa Merkez Bankası ve Hindistan’ı ardında bırakarak iki sıra birden yükseldi.

Dünya Altın Konseyi tarafından açıklanan verilere göre, en çok altın rezervine sahip ülkelerin başında 8.133,5 ton ile Amerika Birleşik Devletleri yer alıyor. Onu sırasıyla 3.373,7 ton ile Almanya, 2.814,0 ton ile IMF izliyor.

Geçtiğimiz yıl altın talebi, global düzeyde 2009 yılından bu yana en düşük seviyeye indi.

2017’nin son aylarında hafif bir hareketlenme olsa da, yılın genelinde altın talebinde %7 düşüş gözlendi. Mücevher amaçlı tercih edilen altın talebi ise 2013 yılından bu yana ilk kez artış göstererek, %13 düzeyinde yükseldi. Hindistan’da mücevher amaçlı altın talebinde %12, Çin’de %3 artış meydana geldi.

Gram altın dolar kurundaki düşüşün etkisiyle yukarı yönlü hareketini sürdürüyor.

Altının gram fiyatı güne yükselişle başladı. Saat 11:45 sularında ise 163,17 liradan işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 258, yarım altın 514 ve Cumhuriyet altını 1.066 liradan alıcı buluyor. Asya piyasalarında alış ağırlıklı seyreden ons altın ise 1.340 dolara çıkmış durumda.

Analistler dünya borsalarında ve döviz kurlarında yaşanan düşüşlerin, altın fiyatlarını yukarıya çektiğini ancak psikolojik direnç seviyelerinin halen kırılamadığını ifade ediyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum