Yatırım yapmaya başla!

Üreticiler Türkiye’nin 200-250 Milyon Dolarlık Altın Potansiyeli Olduğunu Açıkladı

Gramı 245 TL olan altınla ilgili Türkiye, yeni bir arayış içerisine girmiş durumda. Enerji Bakanı Fatih Dönmez, altın madencileri tarafından ziyaret edildi.
Üreticiler Türkiye’nin 200-250 Milyon Dolarlık Altın Potansiyeli Olduğunu Açıkladı

Üreticiler, Türkiye’nin 200-250 milyar dolarlık altın potansiyeli olduğunu bildirdi. Ayrıca 6500 tonluk dev potansiyelin ekonomiye kazandırılması yolunda devletin teşvik edici olması ve mevzuatta yatırımcılarda tereddüt uyandıracak kural değişikliğinin sıkça tekrarlanmaması da üreticilerin istekleri arasında.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, hafta içi Altın Madencileri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Yücel ve heyetini ağırladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Heyet AğırladıBu görüşmede Türkiye’nin altın potansiyeli, madencilerin yaşadığı sorunlar ve bunlara çözüm yolları ele alındı. Altın madencilerine göre Türkiye’de 6500 ton civarında potansiyel altın mevcut. Bunun karşılık geldiği değer ise 200-250 milyar dolar arasında değişiyor.

Görüşmede Marmara, Ege, Karadeniz ve Güneydoğu’da, kısacası hemen her bölgede, değişik miktarlarda altın olduğu açıklandı.

Türkiye'de Hemen Her Bölgede Değişik Miktarlarda Altın VarBununla birlikte Doğu ve Güneydoğu bölgelerinde zaman zaman meydana gelen güvenlik problemleri nedeniyle kapsamlı araştırmaların yapılamadığı da belirtildi. Bu büyük potansiyele rağmen Türkiye’de yılda yaklaşık 20-30 ton civarında altın üretimi yapıldığı dile getirildi.

Altın Fiyatlarını Canlı Takip Etmek için Tıklayın!

Türkiye, 2017 yılında 16.6 milyar dolarlık altın ithalatı gerçekleştirdi. Aynı yılın altın ihracatı ise 6.6 milyar dolar olarak kayıtlara geçmişti. Net altın ithalatı ise 10 milyar dolar düzeyindeydi. Bu durum ihracat aleyhine olup, cari açıkta önemli bir role sahip oldu.

Türkiye’nin, bugünkü üretimiyle mevcut potansiyelini değerlendirip ekonomiye kazandırması için en az 200 yıl gibi bir süreye ihtiyacı var.

Türkiye'nin 200 Yıl Gibi Bir Süreye İhtiyacı VarÖte yandan Altın Madencileri, 6500 tonluk dev potansiyelin ekonomiye kazandırılması için devletin bazı konularda desteğini esirgememesini istedi. Mevzuatta sıkça yapılan kural değişikliğinden de yakındılar. Habertürk’ten Olcay Aydilek’in haberine göre, Altın Madencileri özellikle yatırım tutarının %30’unu aşan “orman mülkiyet bedeli”nin fazla olmasından şikayet ediyor.

Ayrıca görüşmede Türkiye’de 13-14 altın işletmesinin var olduğunu, bunların sayısının artırılması için yatırımların teşvik edilmesinin önemine dikkat çekildi. Altın madencileri bir altın madeninin yatırım tutarının 100 milyon ile 1 milyar dolar arasında değişiklik gösterdiğini, bazı girişimlerin yapılmasıyla Türkiye’nin toplam altın talebinin %60-70’ini karşılayabileceklerini belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum