Yatırım yapmaya başla!

Türkiye’nin 2019’un Temmuz Ayında AB ile Ticaret Fazlası 1,2 Milyar Euro!

Eurostat'ın verilerine göre 2019'un Temmuz ayında Türkiye, Avrupa Birliği (AB) ile 1 milyar 263,6 milyon Euro ticaret fazlası verdi.
Türkiye’nin 2019’un Temmuz Ayında AB ile Ticaret Fazlası 1,2 Milyar Euro!

Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından Avrupa Birliği (AB) ile Euro Bölgesi’nin Temmuz ayına ilişkin ticaret rakamları açıklandı. Buna göre Temmuz’da toplam 181,2 milyar Euro’luk ihracat gerçekleştiren AB, bunun yanında 181,3 milyar Euro’luk ithalata imza attı.

AB’nin yanı sıra Euro Bölgesi’nin Temmuz ayındaki ihracat ve ithalat rakamları incelendiğinde, toplamda 206,5 milyar Euro tutarında ihracat gerçekleştirdiği görüldü. Bölgenin aynı dönemdeki ithalatı ise 181,7 milyar Euro seviyesinde kaydedildi.

Açıklanan rakamlar, Euro Bölgesi’nin bu yılın Temmuz ayındaki ticaret fazlası tutarının 24,8 milyar Euro olduğunu gösterdi.

Euro Bölgesi Temmuz Ticaret Fazlası 24,8 Milyar EuroAB’nin ise söz konusu dönemde yaklaşık olarak 100 milyon Euro’luk ticaret açığı verdiği ortaya çıktı. Yine Eurostat tarafından edinilen bilgiye göre Temmuz’da Türkiye’nin AB’ye yaptığı ihracat tutarı 7 milyar 639,3 milyon Euro olarak ölçüldü. Ayrıca Türkiye, yine aynı dönemde AB’den 6 milyar 375,7 milyon Euro seviyesinde ithalat faaliyetinde bulundu.

Tüm bu faaliyetler dikkate alındığında Türkiye’nin bu yılın Temmuz ayında 1 milyar 263,6 milyon Euro’luk ticaret fazlası verdiği gözlemlendi.

Türkiye Temmuz'da 1 Milyar 263 Milyon Euro Ticaret Fazlası VerdiVerilere göre Türkiye, 2019’un ilk 7 aylık döneminde AB’ye 47,2 milyar Euro’luk ürün ihraç etti. AB’den yaptığı ithalat ise 42,3 milyar Euro tutarında kaydedildi. Böylelikle Türkiye’nin bu yılın Ocak-Temmuz döneminde AB’ye gerçekleştirdiği ihracat faaliyetleri, ithalattan 4,9 milyar Euro daha fazla olarak ölçüldü.

Bu sıralar Euro Bölgesi ekonomisinin durumuna ilişkin endişeler açıklanan bazı verilerden destek buluyor. Bu yılın ikinci çeyreğine ilişkin büyüme rakamları yıllık bazda %1.2 oranında büyümeye işaret ederken, bölgenin ihracat rakamlarında ilk çeyreğe göre çok fazla değişim görülmemişti.

İthalatını ikinci çeyrekte %0.2 artıran Euro Bölgesi’nin en güçlü ekonomisi olan Almanya, ihracat verilerindeki düşüş başta olmak üzere bölge ekonomisini daralma ve resesyon riskiyle karşı karşıya bırakıyor. AMB’nin bölge ekonomisini iyileştirmek için uyguladığı teşvik politikaları ve bunun yanında sürdüreceği varlık alım programlarının getirileri ilerleyen dönemlerde görülecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum