Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Turkcell 2020 Sonunda Toplam İstihdamını 29 Bine Çıkarmayı Hedefliyor

Sene sonunda 7 bin kişiyi daha bünyesine katarak istihdamını artırmayı hedefleyen Turkcell’in hisse senetleri gün içinde yüzde 2,5’e yakın geriledi.
Turkcell 2020 Sonunda Toplam İstihdamını 29 Bine Çıkarmayı Hedefliyor
Son Güncelleme: 
Yorum

GSM, 2G, 3G, 4G ve 4.5G operatörü Turkcell, 26 yıldır Türkiye’nin lider kuruluşlarından biri olmaya devam ediyor. Ülkenin en fazla istihdam sağlayan firmalarından biri olan Turkcell, 2020 sonunda 7 bin kişiyi daha iş sahibi yapmayı hedefliyor.

Yurt dışındaki şirketlerde çalışan 22 bin kişiyle birlikte, Turkcell’in bu yıl sonunda ulaşacağı toplam istihdamı 29 bin olacak. Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, şirketin yakın tarih yatırımlarından ve planlarından bahsetti.

Erkan, 2020’nin ilk yarısında 3 binden fazla kişinin Turkcell bünyesinde çalışmaya başladığını söyledi.

Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan AçıklamasıSene sonunda 7 bin kişiye daha istihdam sağlamak istediklerini belirten Erkan, amaçlarının bu rakamı her geçen gün artırarak, Turkcell ailesini büyütmek olduğunu söyledi. Pandemi nedeniyle birçok sektör tarihinin en ciddi krizini yaşıyor.

Fakat dijital platformlarda durum bunun tam tersi. İnsanların evde durması, home ofis uygulamasına geçiş ve online eğitimler internet kullanımını bunun yanında gerekli tüm alanların talebini artırdı.

Bu bağlamda Turkcell gibi şirketler, krizden avantajlı çıkan gruptan oldu. Yılın üçüncü çeyreğinde şirketin gelirlerinde, 2019’un aynı dönemine kıyasla %16,1 oranında artış gerçekleşti.

Pandemi sürecinde çalışmalarına hız kesmeden devam ettiklerini dile getiren Erkan, üçüncü çeyrekte 7,6 milyar TL gelir elde ettiklerini hatırlattı. Kurulduğu ilk günden bu yana 50 milyar liradan fazla yatırım yaptıklarını, bu yıl sonuna kadar da 9 milyar TL daha yatırım hedeflediklerini açıkladı.

Şirketin TCELL koduyla borsada işlem gören hisseleri, Salı gününü kayıpla tamamlamaya hazırlanıyor.
TCELL Hisse Performansı
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Güne 16 liradan başlayan Turkcell İletişim Hizmetleri A.Ş. hisse fiyatı gün içinde 15,66 – 16,04 arasında hareket etti. Yurt içi piyasalarının kapanmak üzere olduğu şu dakikalarda %2,30 ekside 15,69’tan işlem görüyor. Yılık bazda ise %22 kazanım tarafında bulunmakta.

Turkcell hisseleri pandeminin tüm dünyada yayılmaya başladığı Mart ayında 11,68 ile yılın en düşük seviyesine inmişti. 19 Haziran’da 17,85 ile yılın en yükseğine çıktı fakat burada kalıcılık sağlayamadı. Gerek salgının ekonomide yarattığı belirsizlikler gerekse piyasa gelişmeleriyle yeniden düşüşe geçti.

15 Eylül’de yıl içi en düşükten sonra 13,56 ile en dip seviyeyi gören şirketin hisseleri, Ekim’in son haftasında yeniden 17 lira üzerine çıkmıştı. Kasım ayının başından bu yana ise 15-16 arasında hareket ediyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu