Yatırım yapmaya başla!

Deniz Hatlarının Tamamlandığı TürkAkım’da Yıl Sonunda Doğal Gaz Akışı Yapılacak

Rusya kıyısındaki tesisin ve deniz hatlarının %100 tamamlandığı TürkAkım boru hattından, yıl sonunda doğal gaz akışının sağlanması planlanıyor.
Deniz Hatlarının Tamamlandığı TürkAkım’da Yıl Sonunda Doğal Gaz Akışı Yapılacak

Rus gazını Türkiye’ye getirecek olan TürkAkım doğal gaz boru hattı çalışmalarında artık sona gelindi. TürkAkım Sözcüsü Aslı Esen, deniz hatlarının ve Rusya kıyısındaki tesis çalışmalarının %100 tamamlandığını söyledi.

Şu haliyle bile doğal gaz transferi için hazır olduklarını fakat yıl sonundan itibaren akışın verimli bir şekilde başlamasının öngörüldüğünü açıkladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de bir aksilik olmadığı takdirde projenin yıl sonunda biteceğini belirtti.

Aslı Esen, Kıyıköy terminalinin de bitmek üzere olduğunu söyledi.

Aslı EsenTürkAkım projenin son hali hakkında bilgi veren Esen, parçaların hepsinin birbiriyle bağlandığını ve doğal gaz vermeye hazır bir durumda olduğunu söyledi. Rusya’dan gelen hattın daha çok Karadeniz altından ilerlediğini ve yaklaşık 935 kilometreden meydana geldiğini açıkladı.

Doğal Gaz Emtiası Fiyat Hareketleri için Tıklayın

Rusya’nın Anapa kıyısından başlayan hattın Türkiye’de Kıyıköy’de karaya çıktığını belirtti. 50 yıl gibi bir ömür öngörülen bu hat ile hem Türkiye’ye hem de Avrupa’ya doğal gaz sağlanacağını açıkladı.

Bakan Dönmez, 10 Ekim 2016 tarihinde Rusya ile Türkiye arasında imzalanan proje hakkında bilgi paylaşımında bulundu.

Bakan DönmezEnerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez söz konusu projenin öncelikle teknik ve ekonomik çalışmalarının tamamlandığı belirtti. Güzergah üzerinde yer alan arazilerin mülkiyet sorunlarının da çözüldüğünü belirten Dönmez, çevre ve orman mevzuatları gereğince belirlenen tüm izinlerin alındığını açıkladı.

TürkAkım’ın iki hattan oluştuğunu, ikisinin de Karadeniz altından ilerleyip Kıyıköy’de karaya çıktığını belirtti. Hatların birisinin Türkiye’nin ulusal iletim ağına bağlandığını diğerinin ise Bulgaristan sınırına ulaşan bir güzergahı takip ettiğini anlattı. İkinci hattın Bulgaristan üzerinden Avrupa’ya devam ettiğini söyledi.

Şu anda çalışmaların neredeyse bittiğini ve herhangi bir aksilik olmaması halinde yıl sonunda doğal gaz akışının başlayacağını dile getirdi. Başta coğrafi koşullar olmak üzere birçok zorlu süreci atlatarak projeyi bitirdiklerini söyleyen Dönmez, BOTAŞ’ın daha önce de bu tür başarılara imza attığını hatırlattı.

Avrupa’nın her zaman güvenli güzergahlarla enerji anlaşması yaptığını söyleyerek, “TürkAkım doğrudan Karadeniz altından herhangi bir ülke topraklarını ya da karasularını kullanmadan Türkiye’ye gelmiş olacak. Daha önce batıdan gelen hattımız, Ukrayna, Romanya ve Bulgaristan üzerinden geliyordu. Nitekim geçmişte zaman zaman o bölgelerde sorunlar yaşamıştık. Şimdi o sorunları bundan sonra hiç yaşamamış olacağız.” dedi, Bu sayede Avrupa’nın enerji arz güvenliğine katkı sağlamış olacağımızı aktardı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum