Yatırım yapmaya başla!

Türk Metal Sendikası Bünyesindeki İşverenler Koronavirüs Salgını Boyunca İşçi Çıkartmayacak

Türk Metal Sendikası ile işverenler arasında yapılan görüşmede mutabakata varıldı. Buna göre korona salgını süresince işçi istemediği sürece işten çıkarılmayacak.
Türk Metal Sendikası Bünyesindeki İşverenler Koronavirüs Salgını Boyunca İşçi Çıkartmayacak

Türkiye‘de 10 Mart itibarıyla ilk koronavirüs vakası duyuruldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca her akşam yaptığı açıklamada ülkemizdeki son durumu hakkında bilgilendirmede bulunuyor. Dün akşam yaptığı açıklamada toplam can kaybının 37’ye çıktığını ve 293 yeni vaka olduğunu bildirdi.

İçinde bulunduğumuz süreçte salgının yayılmasını önleyebilmek için birçok işyeri faaliyetlerine ara verirken, bazı kamu ve özel bankalar işverenlere istihdamı azaltmamaları koşuluyla üç aylık personel gideri kadar ek kredi desteği vereceklerini bildirdi. Ancak şu ana kadar en somut adım Türk Metal Sendikası’ndan geldi.

Türk Metal Sendikası’na bağlı işverenler hiçbir şekilde işçi çıkarmayacak.

Türk Metal Sendikası İşverenle AnlaştıTürk Metal Sendikası’ndan yapılan açıklamada, tüm vatandaşlar gibi sendika üyelerinin de koronavirüs salgını nedeniyle tedirgin olduğu söylendi. Alınan tedbirler kapsamında bazı işyerlerinin üretime ara verdiği, bir kısmının da vardiya sayısını azalttığı açıklandı.

Üretime devam eden yerlerde çalışanların risk altında olduğu, bu noktada son birkaç gündür işverenlerle bir görüşme yaparak mutabakata varıldığı söylendi. Buna göre işverenlerin, işçinin kendi isteği olmadan işten atamayacağı, çalışanların hak ve özgürlüklerini, ekonomik koşullarını korumak, sağlık şartları doğrultusunda bazı kararlar alındığı söylendi.

Yapılan açıklamada kısa çalışmaya başvurmayacak şirketlerde, üretimin durdurulması ihtiyacı olması halinde, her 1 gün yıllık ücretli izin için 1 gün ücretli izin verileceği,  birebir şeklinde olan bu uygulamanın ihtiyaç durumuna göre devam edeceği bildirildi.

Üretimin devam ettiği işyerlerinde koronavirüs riskine karşı tüm önlemler alınacak.

Metalciler Önlemini Aldı24 Nisan 2020 sonrasında üretimi durduran işyerlerinde, ücretli izin kullandırılan günler için de ayrı bir telafi çalışması ve denkleştirme yapılabileceğinin sinyali verildi. Çalışmaların devam ettiği yerlerde 1 metre sosyal mesafe bırakılacağı, servislere binerken personelin ateşinin ölçüleceği, risk taşıyanların sağlık kuruluşlarını götürüleceği söylendi.

Yapılan anlaşma kapsamında işverenler tüm üyelere; maske, eldiven ve dezenfektan gibi malzeme dağıtacak. Herhangi birinde koronavirüs çıkarsa da üretim durdurulacak.

Yapılan açıklamada “Üyelerimizi korumak, haklarına sahip çıkmak için gece gündüz çalışmaktan geri durmayacağız. Türk Metal ailesi olarak, başımıza gelen bu büyük salgından en az zararla kurtulmak için ne gerekirse yapacağız.” sözlerine yer verildi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum