Yatırım yapmaya başla!

Türk Lirasına FED Desteği Geldi

Türk Lirasına FED Desteği Geldi

Dolar kurunun seyri için nefesler tutulmuş bir şekilde beklenen açıklamalar geldi. FED‘in Ekim ayı tutanaklarını açıkladığı toplantı sonrasında faiz artırımı için Aralık ayı canlı bir olasılık olarak gösterildi. Bunun yanında artışın yavaş ve kademeli bir şekilde yapılacağının işaretleri gelmesi üzerine tüm küresel hisse senetlerinde ve gelişen ülke para birimlerinde yükseliş oldu. Türk Lirası da FED desteği ile dolar karşısında değer kazandı.

Tutanakların açıklanması sonrasında Türk Lirası dolar karşısında %0.38 değer kazandı ve 2.8519 seviyesine geldi. Bir önceki gün Dolar/TL günü 2.8626 seviyesinden kapatmıştı. Euro karşısında değer kaybeden lira ise dün günü 3.0523 seviyesiyle tamamladı. TL, Euro karşısında geçtiğimiz üç ay boyunca toplamda %6.53 kadar değer kazandı. Son üç ay içerisinde %4.63 değer kazanan sepet kur, dün günü 2.9561 seviyesinden kapattı.

Ziraat Yatırım ekonomisti Bora Tamer Yılmaz, FED’in Aralık ayında faiz artırımına gitme olasılığını yüksek bir ihtimal olarak gördüğünü söyledi ve sözlerine şu cümlelerle devam etti; “Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın riske girmeyerek Aralık ayı Para Politikası Kurulu’nu beklemesi ya da Kasım ayında ön adım atması, Türk varlıklarının kaderini belirleyecek. Getiri eğrisinin yakın tarafı ne kadar erken serbest bırakılırsa, Türk Lirası varlıkları o denli güçlü seyredecek,” dedi.

Dolar ise FED tutanakları sonrasında yükselişini durdurdu. Toplantıdan faiz artışının yavaş bir şekilde gerçekleşeceğinin işaretleri çıkması üzerine dolar önemli para birimleri karşısında %0.3’ten fazla değer kaybetti.

Singapur’da Citigroup döviz stratejisti Todd Elmer, FED’in yatırımcıları faiz artışının kademeli bir şekilde yapılacağına inandırması halinde bu durumun doların lehine olacağını ifade etti.

Yeni Zelanda doları %1 artışla 65.39 ABD dolarından, Avustralya doları ise %0.9 artışla 71.73 ABD dolarından işlem gördü. Dolar yen karşısında %0.4 değer kaybederek 123.17 seviyesine indi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum