Paratic İçerik Arama
Yatırım yapmaya başla!

Türk Lirası Dolar ve Euro Karşısında Tarihi Dip Seviyeleri Gördü

Dolar 5,14, Euro 5,95 seviyesine ulaşarak tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Türk lirasında ABD ile süren gerginliğin etkileri sert bir şekilde hissediliyor.

Haftanın ilk işlem gününe 5,12 rekoru ile başlayan doların ateşi, sönmek bilmiyor. ABD’li rahip Brunson’a ev hapsi verilmesi ve ABD’nin iki bakana getirdiği yaptırımların etkisiyle piyasalarda iki ülke arasındaki gerginliğin etkileri hissediliyor. Dolar söz konusu gelişmelerin etkisiyle Türk lirası karşısında 5,14’ü aşarak tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Aynı dakikalarda Euro kuru da 5,95 ile rekor tazeledi.

Haftaya yeni rekorları test ederek başlayan Dolar/TL, saat 11:25’te 5,1480 ile tarihi zirveyi gördü.

Türk lirası dolar karşısında tarihi dip seviyeleri gördü. Son gelinen seviye ile birlikte yılbaşından bu yana %26 oranında değer kaybetmiş oldu. Döviz sepeti 5,55 ile rekor kırarken, uzmanlar dolarda yeni rekorların gelebileceğini belirtti.

İntegral Yatırım Araştırma Uzmanı Seda Yalçınkaya Özer, ABD ile Türkiye arasında süren stresin tamamen dolar kuru üzerinde biriktiğini, kurda zaten halihazırda bir hassasiyet olduğunu fakat durumun daha da ciddi bir boyuta ulaştığını ifade etti. Önümüzdeki dönemde ancak ABD ile ilgili olumlu gelişmelerin olması halinde kurda bir yumuşama görülebileceğini belirtti.

Analistler, doların 5 liranın üzerinde kalmaya devam etmesi halinde yeni rekorların gelebileceğini belirtiyor.

Türkiye’nin 5 yıllık CDS’inin uzun zamandır 300 baz puanın üzerinde olmasının kurda yukarı yönlü hareketi desteklediği ve dolar endeksinin 95 seviyesinin üzerinde seyretmesinin gelişmekte olan ülke paraları üzerinde baskı yarattığı bildirildi. Seda Özer, dolar kurunda 5 liranın üzerinde kalmaya devam edildikçe yeni rekorların öngörüldüğünü, net bir gevşemenin olması için 4,98 – 5 lira seviyelerinin altına inilmesi gerektiğini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD’nin yaptırımlarına aynı şekilde karşılık verileceğini söyledi.

Türkiye’de yargılanan rahip Brunson nedeniyle ABD yönetiminin, Türkiye’ye yönelik yaptırım kararına aynı şekilde karşılık verileceğini belirten Erdoğan, ABD adalet ve içişleri bakanlarının Türkiye’de varsa malvarlıklarının dondurulması talimatı verdiğini açıkladı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Türk mevkidaşı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada Türkiye’de tutuklu yargılanan rahip Andrew Brunson’ın serbest bırakılacağını ümit ettiğini söylerken, bir yandan da ABD yönetimi Türkiye’nin ABD piyasalarına gümrüksüz erişimine imkan veren düzenlemeyi değerlendirmeye aldıklarını duyurdu.

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın.

Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Dolar kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükle