Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tüketim Malları Sektöründe Birleşmeler Son 15 Yılın En Yüksek Seviyesine Ulaştı!

Dijital teknoloji ile birlikte yeni firmalarla rekabet etmek durumunda kalan dev markalar, çareyi satın alma ve birleşmelerde buldu. İşte detaylar...
Tüketim Malları Sektöründe Birleşmeler Son 15 Yılın En Yüksek Seviyesine Ulaştı!
Yorum

OC&C Strategy Consultants tarafından yapılan araştırma, geçen yıl tüketim malları endüstrisindeki satın alma ve birleşmelerin, geçen yıla kıyasla % 45 oranında arttığını gösterdi. Buna göre ankete katılan şirketlerin karlılık oranının % 0.7’lik oranla son 3 yıl içindeki ilk artışı gösterdiği bildirildi.

Ayrıca satın alma ve birleşmelerin, büyük tüketim malları şirketlerinin organik büyümelerinin yavaşladığı bir dönemde, büyümeye yardımcı olduğu söylendi. Zira yükselen markaların artan rekabeti ile karşı karşıya kalan tüketici ürünleri sektörünün devlerinin, yetemediği zamanlarda büyümeyi satın alarak durumla başa çıkmaya çalıştıkları kaydedildi.

Tüm bunların neticesinde ortaya çıkan sonuç, sektördeki anlaşma faaliyetlerinin 2017’de 15 yılın en yüksek seviyesine çıktığı oldu.

Tüketim Malları Sektöründe Birleşmeler Son 15 Yılın En Yüksek SeviyesindeOC&C Strategy Consultants’nin yayınladığı ankette; tüketim malları endüstrisindeki anlaşmaların geçen yıl bir önceki yıla kıyasla % 45 oranında arttığı anlaşıldı. Şirketlerin hepsinin büyüme amacı taşıdığı belirtilirken, anlaşmaların aynı zamanda bir dizi farklı stratejiyi yansıttığı söylendi. Örneğin; bazılarının değişen tüketicilere daha hızlı uyum sağlamak için dijital şirketlere yatırım yaptığı, bazılarının da daha hızlı büyüyen pazarlardaki şirketleri satın aldıkları kaydedildi.

Bu noktada OC&C’nin küresel tüketim malları ekibinin lideri Will Hayylar da artan satın alma ve birleşmelerle ilgili aynı gerçeğin üzerinde durdu.

OC&C Strategy Consultants Raporu Tüketim Malları Sektörü Büyük markaların, değişen güç dengesi ile birlikte yüksek satışlar, iyi reklamlar, en iyilerden oluşan ekipler gibi avantajlarını kaybettiğini söyleyen Hayylar bunun nedenini; “küçük işletmeler dijital teknolojiler sayesinde eskisine kıyasla çok daha başarılı bir şekilde büyüme gösteriyor” sözleriyle açıkladı.

Mesela; Nestle 3 yemek aboneliği hizmetine yatırım yaparken, Campbell Soup da organik bir çorba şirketi için 700 milyon dolar para cezasına çarptırılmıştı.

2017 Satın Alma ve Birleşmeler % 45 Oranında ArttıÖte yandan araştırmada; önde gelen 50 uluslararası tüketim malları şirketlerinin ele alındığı bilgisine yer verildi. İlaveten; tüketici firmalarının geçen yıl % 2.6’lık büyüme kaydettiği ve anlaşmalardan kaynaklanan artış da dahil olmak üzere satışların 2011’den bu yana en yüksek seviyeye çıkarak % 5.7 seviyesinde arttığı belirtildi.

Rakibi SABMiller’ı 100 milyar dolarlık anlaşmayla satın alan biracılık devi Anheuser-Busch InBev’in anlaşması, bunlardan bir tanesiydi.

 Anheuser-Busch InBev SABMiller Anlaşması Bunun Örneği Çünkü biracılık devi, geçen yılki raporunda % 24’lük bir büyüme oranı bildirmişti. OC&C ise büyümenin yalnızca % 5.1’inin organik satışlardan kaynaklandığını iddia etmişti.

Sonuçta; araştırma şirketi büyük markaların farklı alanlarda pay sahibi olmak istedikleri için daha fazla büyüme ve marj potansiyeli gördükleri alanlara yatırım yaptıkları vurgulandı. Ayrıca OC&C, anlaşma ve satın almaların önümüzdeki senelerde de devam edeceği yönünde görüş bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar