Yatırım yapmaya başla!

Tüketicinin Güveni Şubat Ayında da Gerilemeye Devam Etti

TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre tüketici güven endeksi Şubat ayında, Ocak ayı verileri ile karşılaştırıldığında %0,7 azalarak 57,8 düzeyine geriledi.
Tüketicinin Güveni Şubat Ayında da Gerilemeye Devam Etti

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) birlikte hazırladığı çalışma sonuçlarına göre, tüketicinin güveni Şubat ayında da azalmaya devam etti. Ocak ayında 58,2 olan tüketici güven endeksi, Şubat’ta bir önceki aya göre %0,7 azalarak 57,8’e geriledi. Yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE) ise Ocak ayında bir önceki aya kıyasla %1,83 oranında artış gösterdi.

2019 – Şubat döneminde tüketici güven endeksi 57,8 seviyesine geriledi.

Ocak ayında 77,1 olan gelecek 12 aylık döneme ilişkin hanenin maddi durum beklentisi endeksi, Şubat’ta %2,4 azalarak 75,2 oldu. Ocak’ta 76,5 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi de %2 azalarak 75 seviyesine geriledi. Söz konusu dönemde gelecek 12 aylık döneme dair işsiz sayısı beklentisi endeksinde %3,1’lik düşüşle 59 seviyesi açıklandı. Endeks Ocak ayında 60,9 seviyesinde gerçekleşmişti.

Enflasyonun halen yüksek seviyelerde seyretmesi, gıda başta olmak üzere birçok tüketim ürününde fiyatların yüksek olması geleceğe yönelik kaygıları artırırken, insanlar tasarruf etme alışkanlığını yeniden kazanmaya başladı. Ocak ayında 18,3 olan tasarruf etme ihtimali endeksi, yılın ikinci ayında %20,2’lik bir artışla 22 düzeyine yükseldi.

Ülke sınırları içinde üretimi yapılarak yurt dışına ihraç edilen malların üretici fiyatlarındaki değişimi ölçen yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE) Ocak’ta artış gösterdi.

Yılın ilk ayında YD-ÜFE verileri bir önceki aya göre %1,83, 2018 yılının aynı ayına göre %35,35 ve on iki aylık ortalamalara göre %37,57 oranında yükseldi. Madencilik ve taşocakçılığı sektöründe bir önceki aya göre %1,15, imalat sektöründe ise %1,85 oranında artış olduğu görüldü. Aylık en fazla artış olan alan eczacılık sektörü oldu.

Temel eczacılık ürünleri ve müstahzarlarında bir önceki aya kıyasla %14,95 oranında artış gerçekleşti. Onu %5,80 ile içecekler, %4,35 ile deri ve ilgili ürünler sektörleri izledi. Son olarak ana sanayi grubuna baktığımızda en fazla artışın enerji mallarında olduğunu görmekteyiz. 2019 yılı Ocak ayında, ana sanayi grupları içerisinde en fazla aylık artış enerji mallarında ve en fazla yıllık artış ise dayanıklı tüketim mallarında oldu.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum