Paylaşım
in G+

Tüketici Güven Endeksi Mart’ta 59,4’e Yükseldi


 

TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre tüketici güven endeksi Mart’ta, Şubat ayına kıyasla %2,9 oranında artarak 59,4’e yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) işbirliği ile hazırlanan rapora göre, mevsim etkilerinden arındırılmış tüketici güven endeksi, Mart ayında bir önceki aya göre %2,9 oranında artarak 59,4’e yükseldi. Endeks Şubat ayında bir önceki aya kıyasla %0,7 oranında azalarak 57,8 düzeyinde gerçekleşmişti.

TÜİK tarafından açıklanan tüketici güven endeksi Mart-2019 sonuçlarına göre hanenin maddi durum beklentisinde de iyileşme oldu.

Tüketicinin güveni enflasyondaki hafif gerileme, tanzim satışlarını düşürmesi ve uzun süredir akaryakıt dışında ciddi oranda zam olmaması sebebiyle Mart ayında bir miktar iyileşti. Endeks bir önceki aya kıyasla %2,9 oranında artış gösterdi. Bu dönemde gelecek 12 aylık döneme dair hanenin maddi durum beklentisi %4 oranında artarak 78,3’e çıktı. Bu puan Şubat ayında 75,2 seviyesinde gerçekleşmişti.

Mart ayında halkın genel ekonomik beklenti endeksinde %4,9 oranında artış görüldü.

Önümüzdeki 12 aylık dönemde genel ekonomik durum beklentisi endeksi 78,6 oldu. Şubat ayında 75 seviyesinden %4,9’luk bir artış kaydedildi. Şubat ayında 59 olan işsiz sayısı beklenti endeksi, Mart ayında %0,1 oranında azalarak 58,9 seviyesinde gerçekleşti. Bir önceki ay 22,02 olan tasarruf etme ihtimali endeksi ise %0,1’lik bir gerileme ile 22 seviyesinde gerçekleşti.

Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı