Yatırım yapmaya başla!

TÜİK Tüketici Fiyat Endeksinin Hesaplanmasına İlişkin Önemli Açıklamalarda Bulundu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), tüketici fiyat endeksine ilişkin önemli açıklamalarda bulundu ve bağımsız bir şekilde hesaplanmaya devam edeceğini vurguladı. İşte detaylar;
TÜİK Tüketici Fiyat Endeksinin Hesaplanmasına İlişkin Önemli Açıklamalarda Bulundu

Tüketici fiyat endeksi ile yurt içi üretici fiyat endeksi, her ay TÜİK tarafından açıklanmaktadır. TÜFE ve Yi-ÜFE’ye ait rakamlar, yaklaşık 300 personelin görev alması ile elde edilmektedir. TÜİK bu konuda bir açıklama yaparak, verilerin nasıl hazırlandığı ve denetime açık bir mekanizmaya sahip olduğunu dile getirdi.

Yapılan açıklamada, üretilen tüm istatistiklerin uluslararası kurumların denetimine açık olduğu belirtildi ve TÜFE’nin hesaplamasına değinildi.

TÜİK İstatistik Açıklama

TÜİK, tüketici fiyat endeksi kapsamında alandan fiyat derlemesi ve hesaplama sürecinde yaklaşık 300 personelin görev aldığını belirtti. Tüm verilerin ve kodlamaların da saklandığını kaydetti. Ayrıca, “TÜİK, TÜFE dahil bütün istatistiklerini uluslararası normlar çerçevesinde üretmek için gerekli kurumsallaşmayı gerçekleştirmiştir. Dolayısıyla TÜİK tarafından hesaplanan TÜFE, kişilerden ve makamlardan bağımsız olarak hesaplanmaktadır ve hesaplanmaya devam edecektir,” ifadeleri kullanıldı.

TÜİK’ten Pazar günü bir atama haberi geldi ve başkan yardımcılığını vekaleten yürüten Enver Taştı görevden alındı. TÜİK Başkan Yardımcısı ie Yinal Yağan oldu.Yağan, Berat Albayrak’ın Enerji Bakanı olduğu dönemde birlikte çalıştığı isimlerden birisiydi. Kurumun başkan yardımcılığı bölümünde en önemli anket ve istatistikler açıklanıyor olması, TÜİK’in bugün yaptığı açıklamanın nedenini de ortaya koyuyor.

Kurum yaptığı açıklamanın başında, yapılan atama kararının Eylül ayı Tüketici Fiyat Endeksi ile ilişkilendirilmeye çalışıldığını söyledi.

Yapılan Atama ve TÜFE Spekülasyonları

TÜİK’in, 2005 yılında yürürlüğe giren 5429 sayılı Türkiye İstatistik Kanunu, Birleşmiş Milletler tarafından 1992 yılında kabul edilen resmi istatistik temel ilkeleri ve Avrupa Komisyonu tarafından 2005 yılında kabul edilen Avrupa İstatistikleri Uygulama Esaslarını içermektedir. Yapılan açıklamada bunlara dikkat çekilirken, TÜİK’in mesleki ve teknik bağımsızlığını teminat altına aldığından da bahsetti.

Kabul edilen ilkeler ve esaslar çerçevesinde “TÜİK, istatistik üretiminde uluslararası normlarda; mesleki bağımsızlık, şeffaflık, karşılaştırılabilirlik, tarafsızlık ve doğruluk ilkelerine bağlı olarak, uluslararası kurumlar tarafından tavsiye edilen yöntem, tanım ve kavramları kullanmaktadır,” denildi. Uluslararası karşılaştırılabilirliğin sağlanmasının zorunlu olduğu da belirtilirken, AB uyum süreci ile birlikte Avrupa İstatistikleri Uygulama İlkeleri’ne uygun olarak istatistik ürettiklerini ifade etti.

İstatistiklerin kalitesinin ve uluslararası karşılaştırılabilirliğin sağlanmasına yönelik hazırlanan kalite raporlarının da paylaşıldığına dikkat çekildi.

Tüm Kalite Raporları Paylaşılıyor

TÜİK, kalite raporlarını uluslararası kuruluşlarla paylaştığını açıklarken, yıllık bazda 87 konuda 332 bültenin önceden kamuoyuna ilan edilmiş plan dahilinde yayınlandığını belirtti. Ürettiği her türlü istatistiğe ilişkin metodolojik bilgiye web sitelerinden ulaşılabildiğini söyledi. Başkan Yardımcılığı atamasının tüketici fiyatları ile birlikte anılıp spekülason konusu edilmesine de dikkat çekti.

TÜİK, TÜFE’nin Avrupa Birliği ve dünya genelinde kullanılan uluslararası tanım, kavram ve yöntemlerle hesaplandığını ifade etti. Kavram ve yöntemlerin ise yerli ve yabancı kurum ile kuruluşların denetimine açık olduğunu söyledi. TÜFE hesaplamasında kullanılan ağırlıkların, madde sepetinin ve fiyatların şeffaflık politikası gereği web sitesinde yayımlandığını da açıkladı.

Yapılan açıklamada, Türkiye İstatistik Kurumu’nun dünyada en şeffaf istatistik kurumları arasında yer aldığı belirtildi.

TÜİK En Şeffaf Kurum

2003=100 temel yılı TÜFE zincirleme endeksi olarak hesaplama yapıldığı, bu nedenle endeks madde sepeti ve ağırlıkların her yıl güncellendiği de açıklandı. Tüketici fiyat endeksi sepetinde yer alan madde ve madde çeşidi sayısının ise her yıl değişim gösterebildiğine dikkat çekildi.

2018 yılında TÜFE’de 407 madde, 895 madde çeşidi kapsandığı, 28.015 işyeri ve 4274 konuttan her ay yaklaşık 415 bin fiyat değerlendiği açıklandı.

2018 Enflasyon Madde Çeşitliliği

81 il merkezinin tamamını içeren toplam 221 ilçeden fiyat derlendiğini ve 26 bölge bazında yaklaşık 250 personel ile tabletler kullanarak derlenen fiyatları online olarak veri tabanına aktardıkları ifade edildi. Hesaplamaların ise farklı programlar ve kodlama dilleri kullanılarak yapıldığını, aynı sonuçların alındığının teyit edildiğine dikkat çekildi. TÜFE konusunda bugüne kadar derlenen tüm fiyatların veri tabanında saklandığı da belirtildi. Geçmişe yönelik tüm ağırlıklar ve hesaplamada kullanılan kodların da saklandığı açıklandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum