Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump’ın Yokluğunda Davos’un Yıldızı Brezilya Başkanı Bolsonaro Olacak

Trump’ın yokluğunda Davos’un yıldızının Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro olacağı söylendi. Detaylar şöyle;
Trump’ın Yokluğunda Davos’un Yıldızı Brezilya Başkanı Bolsonaro Olacak
Yorum

İş ve politika dünyasından binlerce lider, Pazartesi günü İsviçre’nin Davos kasabasında başlayacak forum için hazırlanırken ABD cephesinden Trump’ın heyetini Davos’a yollamayacağı haberi gelmişti. Hükümetin kapanmasını gerekçe göstererek böyle bir karara varan Trump’ın kendisi de bu yılki Dünya Ekonomik Forumu’na katılamayacağını geçtiğimiz hafta üzülerek açıklamıştı.

Trump’ın yanı sıra İngiltere Başbakanı Theresa May ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron da binlerce lideri bir araya getiren Dünya Ekonomik Forumu’nun bu yılki toplantısına katılmama kararı almışlardı. İşte bu noktada, Trump’ın katılmayacak olduğu Dünya Ekonomik Forumu’nda ABD Başkanı yerine sahneye çıkıp parlayacağı söylendi.

Sonuçta Trump bu yıl diğer dünya liderlerine katılma planlarını aniden iptal ettikten sonra Dünya Ekonomik Forumu’nun 2018’in kilit ismi olmadan gerçekleşeceği ortaya çıktı.

Bolsonaro Yeni Yıldız Olacak Londra merkezli araştırma firması IHS Markit’in Latin Amerika için baş analisti olan Carlos Caicedo da konuyla ilgili verdiği bir demeçte; “Bolsonaro, Davos’ta 45 dakika boyunca konuşan ilk Latin Amerika konuşmacısı olacak fakat tehlikenin olduğu yer burası” diyerek dikkat çekti.

Bolsonaro’nun göreve başladığında yalnızca 10 dakika için konuştuğunu söyleyen analist; “bu, istediğini söyleyerek isim yapan ve yalnızca sonuçları hakkında daha sonra endişelenen bir adam, neyse ki 45 dakikalık konuşmasından sonra hiçbir soru ve cevap oturumu yok” ifadeleriyle görüş bildirdi.

Latin Amerika’nın en büyük demokrasisinin başkanı olmasından bu yana ilk uluslararası seyahatinde Bolsonaro’nun Salı günü Davos’taki katılımcılara açılış konuşması yapması bekleniyor.

Latin Amerika’nın Başkanı Davos'ta Açılış Konuşması Yapacak CNBC’ye konuşan bazı analistler de Bolsonaro’nun iklim değişikliğinden insan haklarına varana kadar bir dizi konuda pek çok Davos katılımcısının eleştiri oklarına hedef olacağını tahmin etmelerine rağmen yine de yönetiminin emeklilik reformuyla nasıl başa çıkmayı planladığına odaklanacağını öngördüler.

Economist Intelligence Unit’te Brezilyalı bir analist olan Robert Wood da; “Bolsonaro, bloktaki yeni büyük başkanı ve Latin Amerika’nın en büyük ekonomisinde soldan sağa doğru önemli bir dönüşü temsil ettiği için, hiç şüphesiz basında ilgi çekecek” dedi. Bununla birlikte Bolsonaro’nun Davos’taki küresel tartışmalarda liderlik sağlama olasılığının düşüklüğünü vurgulayarak bunu yapabilenler tarafından gölgede bırakılacağını tahmin etti.

Ayriyeten Wood, Bolsonaro’nun başlıca odağının, serbest piyasa reformlarından ve kamu maliyesine daha fazla düzen getirme taahhütlerinden bahsederek Brezilya’yı yatırımcı odağına koymak olduğunu ileri sürdü. Kendisi ayrılık yaratan başkanlık seçimleri sırasında; “Tropiklerin Trump’ı” olarak nitelendirilmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu