Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tartışmaları Noktalandıran Trump, ‘Sıkı Para Politikasına Son Verin’ Çağrısı Yaptı

Trump, tweet yağmuruyla birlikte tartışmalara son verirken, sıkı para politikasına son verilmesi gerektiği çağrısında bulundu.
Tartışmaları Noktalandıran Trump, ‘Sıkı Para Politikasına Son Verin’ Çağrısı Yaptı
Yorum

FED’in Temmuz toplantısında faiz indirimesiyle ilgili tartışmalar devam ediyor. Yatırımcılar 25 baz puanlık bir faiz indirimini yüzde 100 oranında fiyatlarken, diğer FED başkanlarından gelen yorumlar 50 baz puanlık bir indirim ihtimalini de güçlendirdi. Sonrasında da bahsedilenin büyük bir indirim olmadığı açıklandı.

Trump ise bu ortamda attığı tweetlerle tartışmaları noktaladı ve FED’in ‘çılgınca’ sıkılaştırma hareketine son vermesini söyledi.

Bir dizi tweet atan Trump, New York FED Başkanı John Williams’ın verdiği Perşembe günkü konuşmadan kaynaklanan olağan dışı tartışmaya değindi. Piyasa katılımcıları başlangıçta Williams’ın açıklamalarını, merkez bankasının belki de yarım puanlık agresif bir faiz indirimine işaret ettiğini düşündüler.

New York FED sözcüsü, Başkan Williams’ın açıklamalarının büyük bir faiz indirimine işaret etmediğini söyledi. Trump ise Williams’ın ilk ifadelerini sevdiğini söyledi ve FED’in sıkı para politikasından vazgeçmesi gerektiğini bir kere daha dile getirdi. Bu şekilde hareket ederek ülke ekonomisinde söz konusu olan benzersiz büyümeyi durduklarını da sözlerine ekledi.

Buna karşın Trump’ın Williams’ın açıklamalarını yanlış nitelediği bir süre sonra anlaşıldı.

Trump Williams'ı Yanlış AnladıWilliams konuşmasında, FED’in Trump’ın önerdiği gibi çok hızlı ve çok erken ifadelerini kullanmadı. Aksine Williams, bir ekonomik gerileme ve sıfıra yakın faiz oranları ile karşı karşıya kaldığında FED’in hızlı ve agresif bir şekilde faiz indirmesi gerektiğini ifade etmişti.

Trump, uzun zamandan beri FED’in faiz artırımları ile ekonomik büyümeyi sınırladığını söylüyor. FED eleştirileri ile kurumun bağımsızlığına müdahale ederek bir geleneği bozan ABD başkanı olurken, görüşlerini destekleyen başka uzmanlar da ortaya çıktı.

FED’in 30-31 Temmuz tarihli FOMC toplantılarında; küresel ekonomik yavaşlama, tarifeler, Brexit, borç tavanı müzakereleri ve sarsıcı enflasyonist baskı eksikliği gibi konular üzerine bir faiz indirimi açıklaması bekleniyor.

ABD hükümeti borç fiyatları ise faiz indirimine yönelik tartışmaların ardından bu sabahki işlemlerde düşük seyretti.

ABD Hazineleri Düşük SeyrettiTSİ 16:00 civarında ters yönde hareket eden 10 yıllık Hazine bonosu getirisi yüzde 2,05 seviyesinden yükselirken, 30 yıllık Hazine bonosunun getirisi yüzde 2,578 seviyesinde seyretti.

FED tartışmalarına ek olarak yayımlanan ekonomik veriler de Hazine getirilerini etkiledi. Tüketici duyarlılığı, Temmuz ayının başında yükselişe geçerken, Haziran ayında çok fazla değişim göstermedi.

Michigan Üniversitesi’nin tüketici duyarlılık endeksi üzerindeki ilk baskısı Haziran ayında 98,2 seviyesinden 98,4 seviyesine yükseldi. Refinitiv anketine katılan ekonomistler, Temmuz ayında tüketici duyarlılığının 98,5 seviyesine ulaşmasını bekliyorlar.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu