Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump, ABD Tarihinin En Yüksek Savunma Bütçesini İmzaladı: Türkiye’ye Yaptırımlar Yolda!

İçerisinde Türkiye'ye yaptırımların da yer aldığı ABD Savunma Bütçesi, Başkan Trump tarafından düzenlenen tören eşliğinde imzalandı. Böylelikle ABD tarihinin en yüksek savunma bütçesi gerçekleştirildi.
Trump, ABD Tarihinin En Yüksek Savunma Bütçesini İmzaladı: Türkiye’ye Yaptırımlar Yolda!
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD’nin 2020 Ulusal Savunma Yetki Yasası (NDAA), kısa süre önce ABD Temsilciler Meclisi tarafından onay almasının ardından ülke senatosunda 8’e karşı 86 oy ile kabul edilmişti.

ABD Başkanı Donald Trump, içerisinde Türkiye’ye ilişki yaptırımların da yer aldığı söz konusu savunma bütçesini Joint Andrews Havalimanı’nda düzenlenen törenle imzaladı. Pentagon’a 738 milyar dolarlık bütçe ayrılmasını kapsayan bu yasa, “ABD tarihinin en yüksek savunma bütçesi” oldu.

Bu yasayla birlikte ABD 100 adet yeni F-35 savaş uçağı, 150 adet askeri helikopter, 4 adet Virginia denizaltı ve 1 adet de savaş gemisine sahip olacak. Ülkenin askeri personeline de son 10 yıl içindeki en büyük zamlardan biri uygulanacak.

Trump, yasayı imzalamakla birlikte ülkesinin Türkiye ile olan ilişkilerini zor bir yola sokacak yeni bir hamle yapmış oldu. Nitekim kabul edilen savunma bütçesi, Türkiye’ye uygulanması söz konusu olan yaptırımları içeriyor.

ABD Türkiye İlişkileri Zora SoktuTrump, ABD Başkanlığına geldiğinden bu yana ülkenin Savunma Bakanlığı’na (Pentagon) her yıl ayırdığı bütçeyi artırdığını savunmuştu. Havalimanındaki imza töreninin ardından bu yıla ilişkin 738 milyar dolarlık miktarın tarihte bir rekora işaret ettiğini aktardı.

Trump’ın imzasını attığı sahne, iki F-35 savaş uçağı figürünün arasına kurulmuştu. Böylelikle ABD Uzay Komutanlığı’nın da kurulduğu vurgulanmak istendi. Bunu gerçekleştiren ABD Başkanı olmaktan büyük bir gurur duyduğunu dile getirdi.

Öte yandan kabul gören yasada dikkat çeken bir detay, Suriye’de “taramadan geçmiş gruplara verilen askeri yardımlara” yönelik yapılan tespitler oldu. ABD her yıl düzenli olarak savunma bütçesinde “SDG” ismiyle YPG/PPK başta olmak üzere bazı gruplara 500 milyon dolarlık askeri yardım fonu tahsis ediyordu.

Bütçede DEAŞ ile mücadele için Irak’a 645 milyon dolar askeri destek fonu ayrıldı. Suriye için Savunma Bakanlığı tarafından gerekli görülen miktar yardım tipi ve verilecek grubun Kongre’ye yazılı olarak bildirilmesi gerekiyor fakat tutarın ne kadar olacağı belirtilmiyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu