Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

FED Kararından Memnun Olmayan Trump, Powell’ın İşinin Tehlikede Olmadığını Açıkladı

ABD Başkanı Donald Trump, FED'in dünkü faiz indirimini yeterli bulmamasına rağmen Powell'ın işinin güvende olduğunu açıkladı.
FED Kararından Memnun Olmayan Trump, Powell’ın İşinin Tehlikede Olmadığını Açıkladı
Yorum

İki gün boyunca süren toplantının ardından dün aldığı kararla faiz oranlarını 25 baz puan indiren Amerikan Merkez Bankası (FED), öncesinde olduğu gibi bu kez de Trump’ı memnun etmedi. Her seferinde FED Başkanı Powell’a ve bankaya yönelttiği eleştirilerinin dozunu artıran Trump, dün alınan çeyrek baz puanlık indirimi de yeterli bulmadığını açıkladı.

FED’i yine başarısız olmakla suçlayan Trump, dün hep yaptığı gibi Twitter üzerinden ağır eleştirilerini paylaştı. Attığı tweette “Jay Powell ve Fed yine başarısız oldu. ‘Cesaret yok,’ mantık yok, vizyon yok! Berbat bir iletişimci.” söylemlerine yer verdi. Fakat buna rağmen bugün yaptığı açıklamada çok kez sert eleştirilerine maruz bıraktığı Powell’ın işinin güvende olduğunu açıkladı.

Temmuz ayından bu yana ikinci kez faizlerini indiren FED’in bu hamlesini yetersiz bulduğunu ifade eden Trump’ın bu görüşü, diğer merkez bankalarının daha dramatik bir indirim yapmasından kaynaklanıyor.

Trump FED'in İndirimini Yetersiz BulduAçıklamasında Trump’ın kendisini hayal kırıklığına uğrattığını bildiren Trump, onun oyunu iyi oynamayı bildiğini düşünmediğini ifade etti. 2018 yılının ortalarından bu yana FED’e faizlerini düşük tutması konusunda baskı yapan Trump, dünkü indirimden hoşnut olmamasına rağmen dünkü açıklamalarında faiz indiriminin “iyi” olduğunu söyledi. Ardından Powell’ı faizleri çok hızlı düşürüp çok hızlı yükseltmekle eleştirdi.

Powell, faiz kararının ardından yaptığı basın toplantısında FED’in bundan sonraki adımlarının ABD verilerine bağlı olacağını söyledi.

Powell Kararın Ardından Basın Toplantısı YaptıBu kapsamda gelecek dönemlere yönelik net bir sinyal vermeyen banka, Trump’ın istekleri doğrultusunda hareket etmediği sürece onun eleştiri ve baskılarına maruz kalacak gibi görünüyor.

Dün kendisine Trump’ın eleştirileri konusunda soruların yöneltilmesi üzerine konuşan Powell, seçilmiş yetkililerin eleştirilerine sessiz kalma tercihini bozmayacağını söyleyerek herhangi bir yorumda bulunmadı. Bu kapsamda FED kararlarının siyasi değerlendirmelerden uzak olmaya devam edeceğini belirtti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu