Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump Nüfus Sayımı Yenilgisi Nedeniyle Wilbur Ross’u Görevden Almayı Düşünüyor

ABD Başkanı Donald Trump’ın Ticaret Bakanı Wilbur Ross’u görevden almayı planladığı iddia edildi. Detaylar aşağıda;
Trump Nüfus Sayımı Yenilgisi Nedeniyle Wilbur Ross’u Görevden Almayı Düşünüyor
Yorum

Kaynaklardan edinilen bilgilere göre ABD Başkanı Donald Trump’ın, Ticaret Bakanı Wilbur Ross’u görevden almayı planladığı iddia edildi. Buna göre Trump’ın, nüfus sayımına vatandaşlık bilgisi sorusu ekleme konusundaki ABD Yüksek Mahkemesi yenilgisinin ardından yardımcılarına ve müttefiklerine Wilbur Ross’u görevden almayı düşündüğü bildirildi.

Trump, 81 yaşındaki Ross ile ilgili eleştirilerini, özellikle de başarısız ticaret müzakereleriyle alakalı olanları daha önce de dile getirse de ikilinin uzun süreli kişisel ilişkisi Ticaret Bakanı’nın görevine devam etmesine izin vermişti.

Ne var ki cinsel istismardan yargılanan milyarder Jeffrey Eipstein ile gizli anlaşma iddiaları nedeniyle istifa eden ABD Çalışma Bakanı Alexander Acosta’nın ardından Ross’un başka bir erteleme alamayacağı öne sürüldü.

ABD Çalışma Bakanı Alexander Acosta’nın Ardından Ross Kovulabilir miNitekim bazı Beyaz Saray yetkililerine göre Ross, Kabine’den ayrılan bir sonraki bakan olacak ve ayrılık bu yaz kadar erken bir zamanda gerçekleşecek. Öyle ki Ross’un Amerika Birleşik Devletleri Nüfus Sayım Bürosu’ndaki liderliğinden dolayı kızgın olan Trump, onun yerini almaları için Beyaz Saray dışındaki müttefiklerine çağrılarda bulunuyor.

Öte yandan NBC News, Cuma günü Ross’un onu nüfus sayımında hayal kırıklığına uğratıp uğratmadığı yönündeki soruya Trump’ın; “hayır, böyle bir şey yapmadı” diye cevap verdiğini de yazdı.

Wilbur Ross Trump Nüfus Sayımı hayal Kırıklığı Uğrattı mı Konuşan yetkililer ve danışmanlar ise Ross’un Ticaret Bakanı olarak geleceğinin; Beyaz Saray’ın Ticaret Bakanlığı ile ilgili hayal kırıklığı, Acosta’nın istifasından hemen sonra bir başka Kabine üyesini görevden alma konusundaki endişeler, Trump’ın Ross ile olan kişisel ilişkisi gibi pek çok faktöre bağlı olduğunu öne sürdü. Ross’u görevden alma ya da yerinde koruma kararını etkileyecek başka bir faktör de uygun bir yedek bulmak olarak açıklandı.

Potansiyel bir değişim Trump’ın Denizaşırı Yatırım Kurumu’na atadığı Ray Washburne idi. Diğer taraftan geçen yılın sonunda Trump’ın yıl sonuna kadar Ross’u görevden almak istediği yönünde haberler çıkmış ve Ross o zaman işinin güvende olduğunda ısrar etmişti. Aynı dönemde Ross’un yerine Ticaret Bakanı olarak atanabilecek isimler arasında, Linda McMahon, Mick Mulvaney ve Robert Lighthizer gösterilmişti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu