Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump Fransa’nın ABD Teknoloji Devleri Vergisine Karşı Tarifeleri Nasıl Kullanabilir?

Trump’ın, Fransa’nın ABD teknoloji devlerini hedef alan vergisine karşı atabileceği adımlara ilişkin yorumlar oldukça endişe verici. İşte ihtimaller;
Trump Fransa’nın ABD Teknoloji Devleri Vergisine Karşı Tarifeleri Nasıl Kullanabilir?
Yorum

Ticaret uzmanları, Başkan Donald Trump’ın Fransa’nın ABD teknoloji devlerine getirdiği yeni vergiye yanıt vermek için kilit Fransız ürünlerine tarife uygulayabileceğini söyledi.

Fransa, ABD’nin tüm uyarılarına rağmen dijital vergiyi onaylamışken ve ülkenin Maliye Bakanı Bruno Le Maire, “Fransa kendi vergi kurallarına karar verir” yorumuyla tüm ülkelere açık mesaj göndermişken gelen uzman yorumları dikkat çekti.

ABD, Fransa’ya Yönelik Soruşturmasının İhlal Kararıyla Tamamlaması Muhtemel

ABD, Fransa’ya Yönelik Soruşturmasının İhlal Kararıyla Tamamlaması MuhtemelNitekim vergi onaylanmadan önce ABD Ticaret Ofisi, Fransa’nın dijital vergi önlemi konusunda soruşturma başlattığını söylemişti. Soruşturmayı tamamladığında kurum, hatta belki diğer ülkeler de Fransa’yı caydırmak için tarifelerle veya başka adımlarla misilleme yapabilirdi.

ABD Ticaret Temsilciliği, Perşembe günü yönetimin Fransa’ya nasıl geri tepebileceği konusundaki soruya; “Soruşturma tamamlandıktan sonra ABD Ticaret Temsilciliği, bulgulara dayanarak ne yapılması gerektiği konusunda karar verecek” dedi.

Georgetown Üniversitesi Hukuk Merkezi’nden ve eski ABD Ticaret Temsilciliği yetkilisi Jennifer Hillman, soruşturmanın bir yıl kadar sürebileceğini bildirdi. Bununla birlikte daha hızlı bitmesini beklediğini ve Trump yönetiminin bir ihlal bulma ihtimalinin yüksek olduğunu söyledi.

Fransız Şarabı Trump’ın Hedef Tahtasında

Fransız Şarabı Trump'ın Hedef TahtasındaUzmanlar, Trump yönetiminin dijital vergiye büyük olasılıkla ikonik Fransız mallarına uygulanan gümrük tarifeleriyle yanıt vereceğini belirtti. Bu da yüzde 100 Fransız olan ürünler arasındaki, şarap, peynir ve parfüm gibi ürünleri akla getirdi. Düşünce kuruluşu Atlantik Konseyi’nden Jorn Fleck; “açıkçası Fransız alkolleri ve şarap endüstrisi için dik ürünler beklerdim, bu sembolik ve aynı zamanda ekonomik olarak da acıtır” dedi.

Zaten Trump da geçen ay verdiği bir demeçte Fransız şarabına tarifeler koyabileceğini söylemiş, Kaliforniya şarap üreticilerinin kendisine, Fransa’nın ithalatta ABD’ye kıyasla daha fazla vergi koyduğundan şikayet ettiklerini dile getirerek; “ne olduğunu biliyorsunuz, bu adil değil, bununla ilgili bir şey yapacağız” demişti. Fransa’nın şarap ve alkollü içecekler federasyonu da ülkenin geçen yıl ABD’ye 3.2 milyon euroluk şarap ihraç ettiğini söyleyerek Amerika’nın en büyük ihracat pazarı olduğunu açıklamıştı.

Soruşturma, Trump’a Fransız Endüstrilerini Şarabın Ötesinde Vurma Seçenekleri Sunuyor

Soruşturma, Trump’a Fransız Endüstrilerini Şarabın Ötesinde Vurma Seçenekleri SunuyorSoruşturmanın Trump’a Fransa’yı şarabın ötesinde vura seçenekleri de sunduğu, örneğin Amerikan liderinin tüm Fransız ithalatına yüzde 5’e varan küçük tarifeler koyabileceği belirtildi. Fakat Peterson Uluslararası Ekonomi Enstitüsü’nden Gary Hufbauer, hareketin pek olası görünmediğini aktardı.

Trump yönetiminin uzmanlarının daha sert olacak başka bir alternatife sahip olduğundan bahseden Gary Hufbauer, Beyaz Saray’ın ABD’de iş yapan Fransız şirketlerine uygulanan vergileri iki katına çıkarmak için İç Gelir Kanunu’nun Section 891 isimli ilgili bölümünü kullanabileceğini öne sürdü.

Hufbauer, ABD’nin artırılan vergi yerine hedeflenmiş tarifeleri tercih edeceğini düşünerek bunun oldukça zalim olacağını savundu. Düşünce kuruluşu Atlantik Konseyi’nden Jorn Fleck ise Trump’ın Fransa’ya vereceği karşılığı siyasi avantaj için kullanabileceğini anlatarak; “AB’nin bazı ticari uygulamalar açısından Çin’den neredeyse daha kötü olduğu hakkında konuştuğunu duydunuz” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu