Yatırım yapmaya başla!

Trump FED Başkanı Jerome Powell’ı Görevden Alamaz!

ABD Başkanı Donald Trump, FED Başkanı Jerome Powell’dan memnun olmasa da onu kovamayacağı söylendi. Detaylar aşağıda;
Trump FED Başkanı Jerome Powell’ı Görevden Alamaz!

FED Başkanı Jerome Powell’a yönelik eleştirilerini aylardır kamuya açık bir şekilde dile getiren Donald Trump, son saldırısını da geçtiğimiz günlerde yapmıştı. Buna göre Trump, FED Başkanı Powell’dan hiç memnun olmadığını dile getirmişti. Washington Post’a verdiği demeçte dikkat çekici açıklamalarda bulunan Trump, Powell’ı hisse senedi piyasasındaki çöküşten ve GM’nin Kuzey Amerika’da fabrikalarını kapatarak 14 bin kişiyi işten çıkaracak olmasından sorumlu tutmuştu.

“Ben anlaşmalar yapıyorum ve Fed yardım etmiyor. Hata yapıyorlar çünkü benim içgüdülerim var ve içgüdülerim bazen bana herhangi birinin anlatabileceğinden fazlasını söylüyor” ifadeleriyle görüş bildiren Trump, böylelikle Powell’dan memnun olmadığını bir kez daha aşikar etmişti.

İşte bu noktada dev yatırım bankası Morgan Stanley’nin baş ABD ekonomisti Ellen Zentner’in yorumları gündeme geldi.

Morgan Stanley: Trump Powell’ı KovamazÇünkü Morgan Stanley ekonomisti Ellen Zentner, Trump’ın Powell’la ilgili mutsuz olsa da onu merkez bankasındaki görevinden alma yetkisinin bulunmadığını söyledi. Şubat ayında Trump tarafından aday gösterilerek ve Senato tarafından onaylanarak Janet Yellen’ın yerine FED Başkanı olan Jerome Powell, Trump’ın bir başkan adayı gösterebileceğini ancak onu görevden alamayacağını belirtti.

Daha doğrusu, bir FED başkanını görevden almak için onun yasaları çiğnemesi, Kongre’nin bir oylama ve prosedürle onu görevden almak için neden göstermesi gerektiğini kaydetti.

FED Başkanını Görevden Almak için Yasaları Çiğnemesi GerekBurada Washington Post’un Çarşamba günkü haberi hatırlatıldı çünkü gazete FED yetkilileri ile diğer bağımsız organların üyelerinin nedenlerden dolayı görevden alınabileceğini yazmıştı. Kaldı ki bu nedenler de genellikle başkan ile bir politika anlaşmazlığından daha fazlasını ifade ediyordu. Şimdiye kadar hiçbir FED başkanının bir başkan tarafından görevden alınmadığı da biliniyordu.

Dolayısıyla Morgan Stanley ekonomisti Powell’ın görevde kalacağını ve Powell’ın politik eğilimlerle değil ekonomik eğilimlerle hareket ettiğini aktardı.

Trump Powell'ı Görevden AlamazBunun siyasetle hiçbir ilgisinin olmadığının üzerini çizen ekonomist, şayet FED önümüzdeki yıl duraklarsa eylemin başkanın verdiği mesajla alakalı olmayacağını anlattı. İlgili haberde FED Başkanı Powell’ın dünkü konuşmasında “merkez bankasının gösterge faiz oranının nötr seviyeye yaklaştığını düşünüyorum” dediği bilgisi de verildi.

Bu da ABD ekonomisini ne hızlandırmak ne de yavaşlatmak anlamına geliyordu. Reuters da konuyla ilgili FED’in 3 yıllık sıkılaşma döngüsünün sonuna yaklaşmış olabileceği yorumunu yapmıştı.

Trump’ın eleştirilerinden kısa süre sonra gelen bu yorum, piyasalar tarafından da iyi karşılanmış, ABD hisse senetleri, Dow Jones Endüstri Ortalaması ve S&P 500, Kasım için pozitif bölgeye geçmişti. Öte yandan; Powell’ın son sözleri Ekim ayı başındaki nötrden uzak seviyedeyiz yorumundan farklı olsa da Morgan Stanley Başkanı Colm Kelleher, FED’in ekonominin yönetiminde tutarlı olduğunu belirtti.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum