Paylaşım
in G+

Trump’ın Çelik ve Alüminyuma Ek Vergi Kararına Ticari Ortaklardan Tepki Geldi


 

Donald Trump'ın çelik ve alüminyuma ek gümrük vergisi getireceği yönündeki açıklamalarına, ABD'nin ticaret ortaklarından yanıt gecikmedi!

ABD Başkanı Donald Trump, önümüzdeki hafta çelik ithalatına %25, alüminyum ithalatına %10 ek gümrük vergisi getireceğini duyurdu. Beyaz Saray’da yapılan toplantıda, Amerikalı metal üreticilerle paylaşılan bu karara, ABD’nin ticaret ortaklarından sert tepki geldi.

Ayrıntıları henüz netleşmeyen ek gümrük vergisi düzenlemesinin, gelecek hafta içerisinde imzalanacağı biliniyor.

Basında yer alan habere göre; Trump’ın aldığı bu karar ABD müttefiklerine karşı bir darbe olarak algılanıyor. Trump, Amerika’nın önde gelen isimleriyle bir araya geldiği toplantıda, uzun yıllardır ABD ile diğer ülkeler arasında adaletsiz bir ticaret ilişki olduğunu, Amerikan çelik ve alüminyum sektörünün yeniden yapılandırılması gerektiğini söyledi.

Avrupa Birliği, Meksika, Kanada ve Brezilya söz konusu açıklamaya sert tepki gösterdi.

Bu ülkeler vergi artırımına karşı kendi önlemlerini alacaklarını bildirdi. Amerika’nın en çok çelik ve alüminyum ithal ettiği ülkeler arasında Kanada ilke sırada yer alıyor. Kanada Ticaret Bakanı Francois-Philippe Champagne, gümrük vergisi kararının kabul edilemez olduğunu belirtti. Aynı şekilde Çin de söz konusu durumdan duydukları endişeyi dile getirdi.

Uzmanlar Trump’ın ek gümrük vergisi kararının uzun vadede tüketici fiyatlarına yansıyacağını düşünüyor.

Aldığı her karar ve hamle ile dikkatleri üzerinde toplayan Trump, yine tüm eleştiri oklarının hedefi olmayı başardı. Uzmanlar ek vergi anlaşmasının ABD çelik endüstrisini koruma konusunda başarısız olacağını öngörüyor.

Trump’ın açıklamaları Asya borsalarında olumsuz etki yarattı. Hisselerin çoğunda düşüş yaşandı.

Özellikle Asyalı çelik üreticilerinin hisselerinde meydana gelen düşüş Asya borsalarındaki negatif seyre öncülük etti. Nikkei Endeksi %3, otomobil devi Toyota hisselerine %2 ve Nippon Steel hisselerinde %4 düşüş meydana geldi.

> Paratic Piyasalar

Doviz Yatırımı