Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump Aynı Anda Güçlü Bir ABD Ekonomisine ve Düşük Faiz Oranlarına Sahip Olamaz

FED'in eski başkanlarından Robert Heller, bugün Trump'ın aynı anda güçlü bir ABD ekonomisine ve düşük faiz oranlarına sahip olamayacağını söyledi. Detaylar aşağıda;
Trump Aynı Anda Güçlü Bir ABD Ekonomisine ve Düşük Faiz Oranlarına Sahip Olamaz
Son Güncelleme: 
Yorum

FED’in Çarşamba günü faiz oranlarını değiştirmediği ve yıl boyunca hiç artırım yapmayabileceğini bildirmesi gündemde yankı uyandırırken eski FED Başkanı Robert Heller, konuyla ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulundu. ABD Başkanı Trump’ın bu yıl Federal Rezerv’in sıfır faiz oranlı artırım planını muhtemelen memnuniyetle karşılayacağını söyleyen Heller, onun güçlü bir Amerikan ekonomisi için umutlarının gerçekleşmeyebileceği konusuna dikkat etmesi gerektiğini vurguladı.

Sonuçta Trump, geçen yıl 4 kez artırıma giden FED’in büyük bir eleştirmeni olmuş ve pek çok kez kurumun faiz oranlarını yükseltmesinin Amerikan ekonomisine zarar vereceğini savunmuştu. Ancak eski FED Başkanı Heller; “eğer ekonomi Trump’ın istediği kadar güçlü olsaydı, merkez bankası faiz oranlarını yükseltmek zorunda kalmayacaktı” yorumuyla aradaki çelişkiyi gösterdi.

Bugün CNBC’ye konuşan Heller; “Başkan Trump son zamanlarda FED hakkında çok fazla şey söylemedi ve şu anki duruşundan çok mutlu olmalı” diyerek onun bir ikilemde olduğunu söyledi.

Eski FED Başkanı: Trump Aynı Anda Güçlü Bir ABD Ekonomisine ve Düşük Faiz Oranlarına Sahip OlamazBir taraftan yönetim ekonominin büyüyeceğini, gerçekten iyi performans göstereceğini söylüyor. Öbür taraftan ise düşük faiz oranlarına sahip olmak istiyorlar. Her ikisine de aynı anda sahip olamazsınız” ifadeleriyle de düşüncesini açıkça bildirdi. Sonuçta ekonomik açılımlar enflasyon için genel olarak bir tetikleyiciyken fiyatlardaki sürekli artış elden çıkarsa bu satın alma gücünü bozabilir ve büyümeye zarar verecek şekilde güvene zarar verebilirdi.

Enflasyonun ekonomiye zarar verebilecek seviyelere ulaşmasını önlemek içinse merkez bankaları genellikle faiz oranlarını yükseltirdi.

Eski FED Başkanı FED Faiz Kararı Yorumu Böylece bireyler ve şirketler borç para almayı daha maliyetli bulur, bu da ekonomik aktivitedeki taşkınlığın ve enflasyondaki aşırı taşkınlığın üstesinden gelmeye yardımcı olurdu. FED’in daha hızlı artırım yapması gerektiği görüşünü destekleyen Heller burada, merkez bankasının bu yılın ortasında para politikasını sıkılaştırmasını sürdüreceğini umduğunu anlattı.

Çünkü Heller’e göre bu Fed’e bir sonraki durgunluk sırasında ekonomik aktiviteyi teşvik etmek amacıyla oranları düşürmek için biraz yer verebilirdi. Keza bası analistlere göre dünyanın en büyük ekonomisindeki bir sonraki durgunluk, gelecek yılın hemen ortası kadar erken bir zamanda yaşanabilirdi. Daiwa Capital Markets’ten Paul Kitney de bugünkü notunda; “Bizim görüşümüz ABD’nin 2020 ortasına kadar bir resesyonda olacağı ya da resesyona yakın olacağı yönünde” dedi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu