Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Trump’ın ABD Firmalarına Çin’den Çıkmalarını Emretmesi, Kendisine Mal Olacak

Amerikan Ticaret Odası Başkanı, Trump’ın Amerikan şirketlerine Çin’den çıkma emri vermesinin politik olarak kendisine zarar vereceğini söyledi.
Trump’ın ABD Firmalarına Çin’den Çıkmalarını Emretmesi, Kendisine Mal Olacak
Yorum

Çin’deki Amerikan Ticaret Odası’nın Başkanı Timothy Stratford, Trump’ın Amerikan şirketlerine Çin’den çıkma emri verebileceğini ancak bunun politik olarak ona mal olacağını söyledi.

“Başkan Trump, Amerikan şirketlerinin Çin’de iş yapmaya devam etmelerini zorlaştıracak emirler verebilir. Ancak bence bunup yapı yapmayacağı yasal bir soru değil, bu politik ve ekonomik bir sorudur.” diyen Stratford, Trump’ın 23 Ağustos’taki paylaşımına atıfta bulundu.

Kaldı ki bu paylaşımın ardından Beyaz Saray yetkilileri, Trump’ın Amerikan şirketlerinin Çin’den ayrılmasını isteyebileceğini söylemişlerdi.

Trump ABD Firmalarına Çin'den Çıkmalarını Emredebilir Ayrıca Trump, daha sonra ayrı bir tweette Uluslararası Acil Ekonomik Güçler Yasası’na gönderme yaparak onu başkanlık yetkileri ve Çin’le bağdaştırmıştı. 1977’de kabul edilen kanuna göre başkan, Amerika Birleşik Devletleri’nin ulusal güvenliği, dış politikası veya ekonomisine yönelik olağandışı ve olağanüstü tehditlere karşı gereğini yapabilirdi. Ancak Stratford, başkanın bu hakkı kullanmasının “aşırı bir adım” olacağını savundu.

Bunun çok radikal bir adım olacağını öne süren Stratford, Trump’ın ABD’de, kendi siyasi partisinin liderleri de dahil olmak üzere geniş kapsamlı büyük bir tepkiyle karşılaşacağını öngördü.

Trump ABD Firmalarına Çin'den Çıkmalarını Emri Büyük Tepki Karşılaşır Dolayısıyla Trump’ın o kadar ileri gideceğini düşünmediğini bildirdi. “ABD-Çin ekonomik ilişkisi çok, çok karmaşık. Bu, birçok şirketi ve birçok sektörü etkiler. Sadece ‘hadi, bunu yapalım’ demek, buna yaklaşmak için çok basit bir yol” diyen ve aynı samanda bir hukuk firmasının yönetici ortağı olan Stratford, Trump’ın Amerikan firmalarına Çin’den çıkma emri vermemiş olmasa bile iki ülke arasındaki uzun süren ticaret savaşı nedeniyle şirketlerin şimdiden taşındıklarını söyledi.

Ticaret müzakerelerinin süresi ne kadar uzarsa, öngörülemezliğin de o kadar çok olacağını vurgulayan Stratford, görüşmelerdeki bir meselenin Trump yönetiminin “gerçek niyetleri” konusunda Çin’in kafa karışıklığı olduğunu kaydetti.

Statford Çin ABD Konusunda Kafa Karışıklığı “Diğer tarafın uzun vadeli niyetlerini anladığınızdan emin değilseniz, o zaman nereye gittiğini bilmediğiniz için taahhütlerde bulunmaktan endişe duyuyorsunuz. Öte yandan, Trump yönetimi kaygı duydukları ekonomik politikalar açısından zorlayıcı iddialarla öne çıkabilir ama Çin’in ‘gerçekte bununla mı ilgili” dediği başka şeyler var.” dedi.

Örneğin Trump’ın şirketlerden Çin’den ayrılmalarını istediğinde insanların Trump’un bunu blöf olarak mı yaptığı yoksa ciddi mi olduğunu merak ettiklerini söyledi. Anlaşma olasılığına ilişkin de; “Bence Çin bir anlaşmaya varmanın yollarını aramaya devam edecek ama aynı zamanda kamuoyuna zayıf görünmediğinden emin olmaya çalışacak.” ifadeleriyle görüş bildirdi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu