Yatırım yapmaya başla!

TRT’den 2018’de 2,6 Milyar Liralık Gelire Rağmen 92,1 Milyon Lira Zarar!

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT), 2018 yılına ilişkin hesap ve işlem finansal sonuçlarını paylaştı. Elde ettiği yüksek gelire rağmen söz konusu dönemde 92,1 milyon TL zarar ettiğini duyurdu.
TRT’den 2018’de 2,6 Milyar Liralık Gelire Rağmen 92,1 Milyon Lira Zarar!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, TRT’nin 2018 yılına ilişkin hesap ve işlemlerine ait finansal sonuçlarını açıkladı. Buna göre TRT bahsedilen dönemde elektrik katkı payı, bandrol ve reklamları aracılığıyla toplamda 2 milyar 657 milyon TL gelir elde etti.

Bakanlık tarafından oluşturulan rapora göre; kurumun 2018’deki toplam gelirinin 689,8 milyon lirası elektrik katkı payından, 1 milyar 703 milyon lirası bandrol gelirlerinden ve 264,7 milyon lirası da bandrol gelirlerinden sağlandı.

Kurum 2 milyar TL’yi aşan yüksek gelirine rağmen aynı dönemde 92,1 milyon TL’lik zarar ettiğini açıkladı.

Kurum Yüksek Gelire Rağmen Zarar EttiAçıklamanın ardından, TRT’den emekli olan 1786 personele ödenen kıdem tazminatları 92,1 milyon liralık zararın temel nedeni olarak gösterildi. Halihazırda 5300 çalışanı olan TRT, geçtiğimiz haftalarda tarihi boyunca ilk kez Ana Haber Bülteni yayını gerçekleştirememişti.

TRT’nin bilanço rakamlarını inceleyen CHP Milletvekili Atila Sertel, gelirin yalnızca %10’luk kısmının reklamlar aracılığıyla sağlandığını, buna karşın %90’unun ise halkın cebinden çıktığını iddia etti. TRT’nin faaliyet giderlerini 2017 yılına kıyasla %59 oranında artırdığını söylediğine dikkat çekti.

Ayrıca TRT’nin ifadelerinde yer alan “1786 personelin emekli olması ve ardından bu kişilere ödenen tazminata” ilişkin bilgilendirmeyi de kabul etmeyen Sertel, kurumdan emekli olanların sayısının bu kadar yüksek olmadığını savundu. TRT’nin 2015 yılına ilişkin zararının 147 milyon TL olduğunu hatırlattı.

Sertel, TRT’nin yüksek gelirine rağmen zarar etmesini “basiretsiz bir yönetime” bağladı ve kuruma yönelik bazı suçlamalarda bulunarak sert eleştiriler kaydetti.

Atila SertelÖte yandan hemen her yıl yüksek meblağda zarar ettiğini açıklayan TRT, 2008-2015 yılları arasında merkezi bütçeden görev zararı kapsamında 55 milyon 333 bin TL almıştı. Kurumun elektrik faturalarından %2 oranında pay aldığı biliniyor. Ayrıca 2016 yılından bu yana TRT’nin aldığı bandrol ücretlerinin kapsama alanı genişletildi. Böylelikle %6 cep telefonlarından ve %2 bilgisayar ve tabletlerden pay alması sağlandı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum