Yatırım yapmaya başla!

Total 1Ç20 Net Karı %35 Düşerek 1.8 Milyar Dolara Geriledi

Petrol piyasası 2020 yılına çok kötü bir başlangıç yaptı. Koronavirüs salgını fiyatların tarihi düzeyde düşmesine sebep olurken, Total’in ilk çeyreklik net karında da kayıp yaşandı.
Total 1Ç20 Net Karı %35 Düşerek 1.8 Milyar Dolara Geriledi

İlk olarak Aralık ayında Çin’in Hubei eyaletine bağlı Vuhan kentinde meydana gelen coronavirüs sonrasında neredeyse dünyanın her noktasına ulaştı. Şu anda dünya genelinde 3 milyon 584 bin koronavirüs testi pozitif çıkan insan bulunurken, virüs kaynaklı hayatını kaybedenlerin sayısı 251 bini aştı.

Salgının hızını durdurmak ve yayılmasını önlemek amacıyla alınan sıkı tedbirler nedeniyle aylardır hayat durma noktasına geldi. Bu durum petrolde talep çöküşü yaratırken, fiyatlar tarihin en düşük seviyelerine geriledi. Bir de üretici ülkeler arasında oluşan fiyat savaşı eklenince tarihi düzeyde yapılan günlük üretim kesintisi kesintileri bile bir işe yaramadı.

Petrol fiyatlarındaki çöküş sektör şirketlerinin hisselerini de dönemsel mali sonuçlarını da olumsuz etkiledi. Fransa merkezli petrol şirketi Total SA 2020’nin ilk çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı. Piyasadaki çöküşten nasibini alan Total’in net karı yılın ilk çeyreğinde %35 geriledi.

Petrol şirketi Total’in yılın ilk üç ayında net karı 1.8 milyar dolar (1 milyar 780 milyon dolar) oldu.
Total İlk Çeyrek Karı
Kaynak: Total

Bu rakam 2019 yılının ilk çeyreğinde 2.76 milyar dolar olarak açıklanmıştı. Salgın hastalık net karda %35’lik bir düşüş yarattı. Açıklanan 1.8 milyar dolarlık net kar yine de 1.4 olan analist beklentisinin üstüne geldi. Şirket yönetimi hisse başına temettüsünü %36 azaltarak 1.02 dolardan, 0.66 dolara çekti.

Şirket CEO’su Patrick Pouyanne, tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını nedeniyle Mart ayından bu yana petrol fiyatlarının düştüğünü, bunun da karlılık üzerinde olumsuz etki yarattığını ifade etti. Bir yandan üretimin durmaması bir yandan talebin neredeyse sıfıra inmesiyle, siyah altını depolayacak yer kalmadı.

Reuters’ta yer alan habere göre Total, Avustralya’nın doğu eyaletlerindeki müşterilerine elektrik sağlayacak. 2023 yılına kadar 9 milyon sahaya elektrik satma hedefi koyan şirket, bu plan kapsamında Avustralya’daki işini yıl ortasından itibaren genişletecek.

Bu bölgede şu anda 256 megavatlık bir güneş enerjisi sistemi kuran Total tarafından yapılan açıklamada, ilk etapta miktarların sınırlı olmasının istendiği söylendi.

Total’in Paris Borsası’nda işlem gören hisseleri 30 dolar civarında seyrediyor.
Total Hisse
Kaynak: Bloomberg

Piyasa değeri 80 milyar dolara yakın olan Total SA hisseleri salgının yaşandığı sene başından bu yana %38 oranında değer kaybetti. Fiyatlar pandeminin genel olarak en fazla arttığı dönem olan Mart ayının ortasında 21 dolara kadar çekilmişti. Daha sonrasında hafif toparlansa da en fazla 37 dolara çıktı.

Şu sıralarda 30-32 dolar arasında dar bantta seyreden Total hisseleri, yılın ilk aylarında 50 doların üzerinde işlem görüyordu. Son bir yıl içinde %37,99 oranında düşüş gösteren hisselerin fiyat aralığı 21.12 – 50,93 dolar şeklinde gerçekleşti.

Petrol fiyatları Salı günü kayıplarının bir kısmını almış görünüyor.
Petrol Fiyatları
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Geçtiğimiz hafta Dünya genelinde koronavirüs vaka sayısının hız kesmesi ile hafif toparlanan petrol fiyatları ABD ile Çin arasında başlayan gerilim ile Pazartesi günü yeniden düşüş göstermişti. ABD Başkanı Donald Trump ve bakanlarının virüsün yayılması konusunda Çin’i suçlaması ve tarife konusunu gündeme getirmesi dünyanın en büyük iki ekonomisi arasında yeni bir savaşın başlayacağına dair endişelerle petrol fiyatlarını baskıladı.

Ancak Salı günkü duruma baktığımızda Brent petrolün varilinin %7 artışla 29 doları aştığını, Amerikan tipi ham petrolün ise yine %10’luk artışla 22,27 dolara kadar yükseldiğini görmekteyiz. Almanya, Fransa, İtalya, Çin, Amerika ve Türkiye gibi ekonomilerin karantina kurallarını gevşeterek yeniden açılmaya başlaması petrol fiyatlarında da sınırlı yükseliş gerçekleştirdi.

Analistler ham petrolde yukarı yönlü eğilime istek duyulması halinde sırasıyla 22,70 – 23,90 – 25,40 seviyelerinin gündeme gelebileceğini belirtiyor. Şu anda 22,45 dolardan işlem gören ham petrol fiyatının olası düşüşte 19,20 ve 17,30 dolara kadar gerilemesi, 17 doların altında kalıcılık sağlaması durumunda ise 15 ve 12,5 dolar seviyelerinin uzak olmadığı yorumlanıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum