Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Toplam Ciro Endeksleri Mayıs’ta %78,4 Arttı

TÜİK 2021’in beşinci ayına ilişkin ciro endeksleri raporunu yayımladı.
Toplam Ciro Endeksleri Mayıs’ta %78,4 Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan rapora göre Mayıs 2021’de sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksi yıllık yüzde 78,4 arttı.

Toplam ciro endeksleri Nisan 2021’de bir önceki yıla göre yüzde 96,9 artış kaydetmişti. Aylık bazda ise yüzde 1,8 düşmüştü.

Toplam Ciro Yıllık %78,4 Artarken Aylık %3,3 Arttı

Toplam Ciro Yıllık %78,4 Artarken Aylık %3,3 Arttı
Kaynak: TÜİK

Toplam cironun alt detaylarına bakıldığında; 2021 yılı Mayıs ayında yıllık en büyük artış yüzde 99 ile sanayi sektörü ciro endeksinde oldu.

Onu hizmet ciro endeksi (yüzde 74,1) ticaret ciro endeksi (yüzde 69,8) ve inşaat ciro endeksi (yüzde 50,4) izledi. Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksi Mayıs’ta önceki aya göre aylık yüzde 3,3 arttı.

Toplam cironun alt detaylarına bakıldığında Mayıs’ta aylık en yüksek artışı yüzde 6 ile inşaat ciro endeksi kaydetti. Sanayi sektörü ciro endeksi yüzde 4,9 artarken ticaret ciro endeksi yüzde 2,4 ve hizmet ciro endeksi %1,5 arttı.

Sanayi sektörü altında madencilik ve taşocakçılığı yüzde 6 artarken imalat yüzde 4,9 artış bildirdi. Hizmet sektörü altında en yüksek artış yüzde 2,9’la ulaştırma ve depolama tarafından kaydedildi. Buna karşılık konaklama ve yiyecek yüzde 2,6 ile arttı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu