Yatırım yapmaya başla!

TL Dolar Karşısında 13 Ağustos’tan Bu Yana %41 Değer Kazandı

Türk lirası dolar karşısındaki güçlü seyrine devam ediyor. Dün 5,13 liraya kadar inen kur, Ağustos ayındaki tarihi rekordan bu yana %41 oranında değer kaybı yaşadı.
TL Dolar Karşısında 13 Ağustos’tan Bu Yana %41 Değer Kazandı

Dün Kasım ayı ekonomik güven endeksinin pozitif gelmesi üzerine düşüşünü hızlandıran Dolar/TL 5,14’e kadar geriledi. Perşembe gün içi en düşük 5,1361 lira seviyesini gören kur, haftanın son işlem gününe 5,1694 liradan başladı.

FED Başkanı Jerome Powell’ın politika faizinin sağlıklı ekonomi için gereken seviyenin hemen altında olduğunu söylemesi, bankanın faiz artırımlarına ara vereceği beklentisini güçlendirdi. Türk lirasının dolar karşısında güçlenmesinde FED iyimserliğinin de payı olduğunu yorumlayan analistler, söz konusu durumun devam edip etmeyeceğini değerlendiriyor.

Dolar kuru 13 Ağustos’ta gördüğü 7,24 lira seviyesinden bu yana %41 geriledi.

Türk lirası dolar karşısında tarihi rekorun ardından %41’lik bir değer kazancı gösterdi. Piyasalar ticaret savaşları, küresel ekonominin yavaşlaması ve FED’in faiz artırımlarını hızlandıracağı gibi etkenlerin yarattığı tedirginlikle Ekim ve Kasım aylarında güçlü satışlar yaparken, Çarşamba günü Powell’ın açıklamaları ortamın bir miktar yumuşamasını sağladı.

Diğer taraftan ABD Başkanı Trump’ın “doğal faizin hemen altındayız” sözleri de piyasalarda olumlu karşılandı. Doların değer kaybı ve faizlerin gevşemesi sonrasında altın fiyatları %1,4, petrol hariç emtialar ise %0,7 oranında değer kazandı.

Söz konusu gelişmelerden en olumlu etkilenen piyasalardan biri Türkiye oldu.

Ekonomimiz dolara ve dış kaynaklara çok duyarlı olduğu için doların küresel anlamda değer kaybetmesi en çok bizim işimize yaradı. Türk lirası 13 Ağustos’ta %47,5 devalüe olmuştu, şimdi ise dolara karşı %41 değer kazandı. Sadece dün geldiği 5,13 seviyesi ile dolar TL karşısında %2,4’lük bir kayba uğradı.

Doların değerinin gelişmiş büyük ülke paralarına ve gelişmekte olan ülke para birimlerine karşı artacağı düşünülmüyor. ABD’nin faizlerinin hızla yükselmesi beklenmezken, buna bağlı olarak da libor faizlerindeki yükseliş ve mola alınmış olabilir şeklinde yorum yapılıyor.

FED’in faiz artırımına her niyetlendiğinde, Başkan Trump’ın eleştirilerine daha sert bir şekilde devam edeceği öngörülüyor.

FED Başkanı Powell her ne kadar Trump tarafından göreve getirilse de, iki isim arasında ciddi bir fikir ayrılığı bulunuyor. Trump her konuşmasında yüksek faiz istemediğinin altını çiziyor. Öte yandan Powell’dan memnun olmasa da onu görevden alamayacağı belirtiliyor. Trump’tan gelen eleştirilerin FED üzerinde etki yaratacağı, bu olumsuz etkinin ise beklenenden ve tahmin edilenden daha fazla faiz artışına gitmek olabileceği yorumlanıyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum