Yatırım yapmaya başla!

TL’nin Değerinin Korunmasını İçeren Cumhurbaşkanı Kararnamesi Resmi Gazete’de Yayımlandı

Türk lirasının yeniden değerlenmesi için müdahaleler gelmeye devam ederken, korunması için Cumhurbaşkanı kararnamesi de yayımlandı. İşte detaylar;
TL’nin Değerinin Korunmasını İçeren Cumhurbaşkanı Kararnamesi Resmi Gazete’de Yayımlandı

Türk lirasının değerinin korunmasıyla ilgili Cumhurbaşkanı kararnamesi, bugün Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre; döviz üzerinden yapılan menkul, gayrimenkul alım satım ve kiralama sözleşmelerinin 30 gün içinde Türk lirasına dönüştürülmesi kararı resmi olarak yayımlanmış oldu.

Gayrimenkulde döviz yerine TL kullanımına geçilmesiyle ilgili çalışmaların yürütüldüğü birkaç kere söylenmişti.

Gayrimenkulde Döviz Yerine TL

Bu sabah “Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında 32 Sayılı Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar” Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası ile Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre; menkul ve gayrimenkul alım satımı ile kiralama sözleşmelerinde döviz üzerinden belirlenmiş bedellerin 30 gün içinde Türk lirasına dönüştürülmesi kararı yürürlüğe girmiş oldu.

Türkiye’de yerleşik kişilerin, ilgili Bakanlıkça belirlenen haller dışında kendi aralarında döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak ödeme yükümlülükleri kararlaştırılmayacak.

Gayrimenkulde Döviz ve Dövize Endeksli Sözleşme Bedeli Yok

Kendi aralarında menkul ve gayrimenkul alım satım, taşıt ve finansal kiralama dahil her türlü menkul ve gayrimenkul kiralama, leasing ile iş, hizmet ve eser sözleşmelerinde sözleşme bedeli ve bu sözleşmelerden kaynaklanan diğer ödeme yükümlülükleri döviz cinsinden veya dövize endeksli olarak kararlaştırılamayacak.

Aynı zamanda kararın yürürlüğe girmesinden itibaren 30 gün içinde, daha önce akdedilmiş yürürlükteki sözleşmelerde döviz cinsinden kararlaştırılmış bulunan bedeller, Hazine ve Maliye Bakanlığınca belirlenen haller dışında TL olarak taraflarca yeniden tespit edilecek.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın bugün gerçekleştireceği Para Politikası Kurulu toplantısından ise faiz kararı bekleniyor.

PPK Toplantısı Bekleniyor

Yaklaşık 10 gündür, TCMB’nin faiz artırımına gideceği fiyatlanıyor. Dolar kurunda bunun etkileri görülürken, 400 – 500 baz puanlık artış bekleniyor. Buna karşın bir önceki toplantıda olduğu gibi herhangi bir faiz kararı çıkmaması ihtimali de bulunuyor. TCMB Başkanı Murat Çetinkaya, özel olarak belirlenmiş bir faiz artırım programının olmadığını daha önce açıklamıştı. Yine de kurda görülen ani hareketler ve enflasyon – büyüme – faiz üçgeninde farklı kararlar alınması muhtemel görünüyor.

Dolar Kurunun Seyrini Takip Etmek için Tıklayın!

TCMB’nin kritik kararı öncesinde dolar kuru, güne 6,34 lira seviyelerinden başladı ve hafif yükseliş eğilimi gösteriyor. Dün 6,32 lira sınırına kadar düşen kur, bugün yeniden 6,35 liranın üzerinden bir açılış yaptı. TCMB’nin kararını önceden fiyatladığı düşünülürken, piyasa beklentisinin önünde bir adım atılmasıyla düşüşün hızlanabileceği tahmin ediliyor.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum