Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Tim Cook’un Güvenlik ve Seyahat Harcamaları 2019’da Ticaret Savaşı Ortasında Arttı

Apple CEO’su Tim Cook’un 2019 kazancı, yine yankı uyandırdı. Ortalama bir çalışanın 200 katı maaş alan Tim Cook’un kişisel güvenlik ve seyahat harcamaları da ticaret savaşı ortasında arttı.
Tim Cook’un Güvenlik ve Seyahat Harcamaları 2019’da Ticaret Savaşı Ortasında Arttı
Son Güncelleme: 
Yorum

Apple CEO’su Tim Cook, 2019 yılında elde ettiği kazançla başlıkları süsledi. Toplam maaşı bir önceki yıla göre azalsa da 2019’u 125 milyon doların üzerinde miktarla tamamladı. Cuma günü SEC’e yapılan bildiriye göre Tim Cook, bir önceki yıl olduğu gibi 2019’da da 3 milyon dolar maaş alırken bonusu 12 milyon dolardan 7.67 milyon dolara geriledi.

Cook’un ödemesinin büyük bir kısmı 113.5 milyon dolar değerindeki Apple hissesinden geldi. Sonuç olarak, Cook’un 2019’da aldığı ödemelerin toplamı, 2018’deki 136 milyon dolara kıyasla azalma kaydetti. Equilar’e göre Cook, CEO olduğu 2011 yılından bu yana toplamda 963.5 milyon dolar ödeme aldı.

Apple, net satışlar için 256.6 milyar dolar ve 60.1 milyar dolar işletme geliri hedeflerini aşsa da üst düzey yöneticilerin ikramiyelerini en üst düzeye çıkarabilmeleri için yeterince yükselemedi.

Tim Cook’un Güvenlik ve Seyahat Harcamaları 2019’da ArttıDosyalamada da 2019 için ödenen yıllık nakit teşviklerinin yüzde 128’le 2018 için ödenen yüzde 200’den düşük olduğu bildirildi. 2017’de Apple yöneticileri hedef bonuslarının yüzde 155’ini almışlardı.

Diğer taraftan Apple, lobicilik için Google ve Facebook gibi akranlarından daha az harcasa da Çin ile şiddetli bir ticaret savaşında iş yapmanın maliyetleri, şirket CEO’sunun kazancında açıkça görüldü. Maaşı son üç yıldır nispeten sabit kalan Tim Cook’un güvenliği ve hava yolculuğu için yapılan ödemeler, geçtiğimiz yıl boyunca yükseldi.

Hava yolculuğu maliyetleri geçen yıla göre yüzde 239 artarak şirkete 315.311 dolara mal olurken Cook’un özel güvenlik maliyetleri de yüzde 104 artışla 457.083 dolara yükseldi.

Tim Cook’un 2019 MaaşıBu maliyetlerdeki artışın kısmen Cook’un Washington DC’de şirketi savunmaya yönelik özel girişimlerinden kaynaklanmış olabileceği söylendi. Nitekim Apple CEO’su, ticaret savaşı ortasında Başkan Donald Trump ile en az beş kez bir araya gelmişti.

Geçtiğimiz 18 ay boyunca, Çin tarafından üretilen mallara uygulanan artan tarifeler, Apple’ın iPhone ve Apple Watch gibi en kazançlı ürünlerini tehdit etti. Cook da Trump ve ailesiyle iletişimini yakın tutarak şirketi ticaret savaşından en az zararla çıkarabilmek için uğraştı. Son olarak Austin’de bir fabrika gezisinde bir araya gelen Trump ile Cook, burada samimiyetlerini bir kez daha gösterdi. Başkan Trump, gezi sırasında Apple’ın tarife muafiyeti olasılığını değerlendireceğini açıkladı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu