Yatırım yapmaya başla!

Petrol Fiyatları Ticaret Konuşmalarındaki Yeni Belirsizlikle Yaklaşık Yüzde 2 Azaldı

Ticaret görüşmelerine gelen karamsar yorumuyla petrol fiyatları yaklaşık yüzde 2 oranında azaldı.
Petrol Fiyatları Ticaret Konuşmalarındaki Yeni Belirsizlikle Yaklaşık Yüzde 2 Azaldı

ABD-Çin ticaret görüşmelerinin iyimser olduğu söylenirken, bir hükümet kaynağının Pekin’in karamsarlığından bahsetmesiyle görünüm yeniden belirsizleşti. Sabah saatlerinde ticaret iyimserliğiyle yükselen fiyatlar, akşam saatlerinde yüzde 2 civarında azalma kaydetti.

Brent petrolü vadeli işlemleri yüzde 1,8 oranında düşüşle varil başına 62,16 dolardan işlem görmeye başladı. West Texas Intermediate vadelileri ise varil başına yüzde 1,8 düşüşle 56,70 dolardan alıcı buldu.

Brent ve WTI Yüzde 1,8 DüştüHer iki gösterge de geçen hafta ilk kez iki hafta üst üste yükseliş kaydetmişti. Brent yüzde 1,3 oranında yükselirken, WTI yüzde 0,8 artmıştı. Analistler, Wall Street’in üç ana borsa endeksinin de petrol fiyatlarının düşmesine neden olan ABD-Çin ticaret anlaşmasının üstesinden gelemeyeceğine dair bir raporun ardından geçen haftaki rekor seviyelerden düştüğünü belirtti.

New York’ta Again Capital LLC’nin ortağı olan John Kilduff, “Ham petrol ticaret görüşmelerinde rüzgarın hangi şekilde estiğine karşı oldukça reaktif hale geldi. Bu yavaşlama talebindeki büyüme, bizi engellemeye devam ediyor,” dedi. Dünyanın en büyük iki ekonomisi arasındaki 16 ay süren ticaret savaşı küresel büyümeyi yavaşlattı.

Analistlerin petrol talebindeki büyüme tahminlerini düşürmesine ve 2020’de bir arz düşüşünün olabileceği endişelerini artırmasına da yol açtı.

2020 Arz DüşüşüÇin devlet medya kuruluşu olan Xinhua, Pazar günü yaptığı açıklamada Çin ve ABD’nin Cumartesi günü üst düzey bir çağrı ile yapıcı görüşmeler yaptığını bildirdi. CNBC’ye konuşan bir devlet kaynağı ise Pekin’in tarifelerin kaldırılmayacağı yönünde karamsar olduğunu ifade etti.

New York’ta Mizuho’da enerji geleceği müdürü olan Robert Yawger, durgun ticaret durumunun ralliye son verdiğini söyledi. Yawger, seansın başında ham petrol fiyatlarının yükseldiğini ancak New York pazarlarının açılmasıyla birlikte düşüşün gerçekleştiğini de belirtti.

Houston’daki Lipow Petrol Ortakları Başkanı Andy Lipow, “Amerika Birleşik Devletleri’nde benzin için daha düşük mevsimsel talebin beklentisi, petrol fiyatlarına da ağırlık verdi,” dedi.

2020’deki bol miktarda ham petrol tedarikine yönelik endişeler, OPEC’in Aralık ayının başında yeni bir küresel bozulmanın önlenmesine yardımcı olmak için üretim kesintilerini uzatmasını bekleyen piyasaya aralık verdi. OPEC geçen hafta, petrol talebinin 2020’de düşmesini beklediğini belirterek, grup ve Rusya gibi diğer üreticilerin üretim sınırlarını korumasının bir yolu olduğu görüşünü destekledi.

OPEC+, çıktı politikasını 5-6 Aralık tarihlerinde Viyana’da yapılacak bir toplantıda görüşecek. Mevcut üretim anlaşmaları Mart ayına kadar sürecek.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum