Yatırım yapmaya başla!

ABD-Çin Ticaret Savaşı Büyürse Petrol Fiyatları Varil Başına 45 Dolara Düşebilir

Bir yatırım stratejisti, ABD ile Çin arasındaki ticaret savaşının büyümesiyle petrol fiyatlarının varil başına 45 dolara düşebileceğini söyledi.
ABD-Çin Ticaret Savaşı Büyürse Petrol Fiyatları Varil Başına 45 Dolara Düşebilir

Taurus Wealth Advisors İcra Direktörü Reiner Michael Preiss, ABD ile Çin arasındaki gerginliğin kötüleşmesi durumunda, küresel petrol fiyatlarının varil başına 45 dolara kadar düşebileceğini söyledi. Yatırımcıların talebi yavaşlatma konusunda giderek daha fazla endişe duyması nedeniyle petrol fiyatları son haftalarda düşüş eğiliminde bulunuyor.

Preiss verdiği demeçte, “Bence pazar payının G-20 toplantısına odaklandığını düşünüyorum,” ifadelerini kullandı.

Pazar Payı G-20 OdaklandıPreiss, ABD ve Çin’in küresel farklılığın daha da zayıflamasına neden olacak ticaret farklılıklarını çözemediği takdirde petrol iştahının daha fazla çökme riski altında olduğunu söyledi. Preiss, “Amerika ve Çin aynı fikirde olamazsa ve Amerika Çin ithalatında tekrar tarife yükseltirse potansiyel olarak ekonomiyi anlamlı bir şekilde yavaşlatabilir,” dedi.

ABD Başkanı Donald Trump daha önce, bu ayın sonlarında Japonya’daki G-20 toplantısında Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile görüşmesinin ardından Çin’e daha fazla tarife uygulayıp uygulamayacağına ilişkin bir karar vereceğini söylemişti. Washington bugüne kadar 250 milyar dolarlık Çin malına yüzde 25 oranında vergi getirdi.

Trump, Çin’den kalan ithalatlara aynı yüksek vergiyi 300 milyar dolar değerinde uygulamakta tehdit ediyor.

Trump Tehditleri ArtırıyorMisilleme konusunda ise Pekin, milyarlarca Amerikan malının gümrük vergisini artırdı. ABD ile Çin arasındaki gerilimler de ticaretin ötesine geçti. Washinton, Huawei’yi Amerikan şirketlerinin Çin’in teknoloji devi ile iş yapmalarını engelleyen bir kara listeye ekledi. Çin ise ABD’ye nadir toprak tedarikini kesmekle tehdit ediyor.

Bu gelişmeler, işletmeler ve tüketiciler arasındaki duyarlılığa neden oldu ve dünyadaki ekonomik yavaşlamanın çoğuna katkıda bulunmaktan sorumlu tutuluyor. Preiss, küresel ekonomideki olası herhangi bir yükselişin Trump ve Xi’nin anlaşmaya varmasına bağlı olduğunu söyledi. ABD ile Çin arasındaki müzakerelerin nasıl sonuçlanacağına bağlı olarak “Baktığım her şey küresel büyümenin olduğunu gösteriyor,” dedi.

Brent ham petrolü, İran kıyı şeridinin yakınındaki Umman Körfezi’ndeki tanker patlamaları ile yüzde 3 yükseldi.

Umman Körfezi PatlamaPetrol tankerleri, Front Altair ve Kokuka Courageous, ciddi miktarda yangın hasarı aldı ve birçok nakliye acentesi ve kiralama kaynağına göre mürettebatı boşaltıldı. Suudi Arabistan’a yüklenen ve Singapur’a doğru yola çıkan kimyasal bir tanker olan Kokuka Courageous, yerel saatle 06:00’dan hemen önce Front Altair ile aynı anda yanmaya başladı.

Yangının nedeni belirsizliğini koruyor, ancak saldırı korkularını tetikledi. Bölgedeki gemi sabotajının iddia edilmesinden sadece haftalar sonra geldi. İngiltere Kraliyet Donanması’nın bir bölümü olan Birleşik Krallık Deniz Ticareti Operasyonları, şu anda olayı araştırmakta olduğunu ve İran ile ABD arasındaki gerginliklerin artması nedeniyle çok dikkatli olduğunu söyledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum