Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ticaret Savaşlarının Son Kurbanı Olan Apple’ın Hisselerinde Dev Düşüş Yaşandı

Dünyanın cep telefonu devi Apple gelir beklentisindeki güncelleme ile gündeme gelirken, şirket gelişmeleri ve hisse senedine ayrıntılı bakış;
Ticaret Savaşlarının Son Kurbanı Olan Apple’ın Hisselerinde Dev Düşüş Yaşandı
Son Güncelleme: 
Yorum

Apple Inc. (AAPL) %0.11’lik artış kaydederek 145,99 $/p’den yılın ilk işlem gününü kapattı. Şirket 15 yıldan uzun bir süredir ilk kez üç aylık gelir tahminini düşürdü, Çin’deki iPhone satışlarında bir düşüşün yol açtığı Tim Cook döneminde görülmemiş bir hamle olarak değerlendirildi.

Genel müdürden yatırımcılara gönderilen bir mektupta Çarşamba günü yayınlanan sürpriz indirim, gelirinin büyük kısmını oluşturan şirketin değerini ve karını azaltan Apple’ın amiral niteliğindeki ürününe olan talebin azalmasıyla ilgili endişeleri yeniliyor.

Ayrıca Apple’ın satışlarının yaklaşık %20’sini temsil eden, dünyanın en büyük akıllı telefon liderlerinden olan iPhone’un Çin’deki potansiyelleri hakkında yeni sorular ortaya koyuyor. Ve ABD’de yaşanan gerilimler nedeniyle Çin’deki daha geniş ekonomik krizin son işareti oldu.

Tim Cook Açıklamaları Yatırımcıları Aydınlattı

Tim Cook YAtırımcıları Aydınlatmak Üzere Bir Not PaylaştıCook, mektubunda öncelikle Çin’de olmak üzere, beklenen iPhone gelirinde gözlenen düşüşün eksiklikleri ifade ettiğini belirtti. Hareket aynı zamanda, yılın ilk işlem gününde piyasalar için olumsuz bir işaret oldu. Apple hisseleri %7’den daha fazla düşüşün ardından, hisse senedinin daha geniş bir stres yarattığını gösteriyor.

Şirket, Ekim ayı başlarında 1 trilyon doların üzerine çıktığı için piyasa değerinden, 300 milyar doların üzerinde bir değer kaybetti. Geçen yıl Apple’ın finansal krizden bu yana en kötü yıllık performansı olarak kaydedildi. Cook, 29 Aralık’ta sona eren çeyrek dönemdeki gelir açığı nedeniyle Çin’in ekonomik kargaşasına işaret ederken, Apple’ın Çin akıllı telefon pazarındaki payı daraldı dedi. (Çin’deki Huawei Technologies Co. daha düşük bir fiyatları gelişmeye kaynak görülebilir.)

Bir araştırma şirketi olan Canalys’e göre, Apple’ın Çin akıllı telefon pazarındaki payı, 2018’in ilk üç çeyreğinde %7.8 olarak gerilerken, 2015’in aynı döneminde ise bu rakam %12.5 olarak gerçekleşti. Apple International Data Corp.’a göre 2015 yılında birim satışlarla ölçülen, ülkenin 3 numaralı cep telefonu üreticisiydi. 2018’nin ilk üç çeyreğinde, Apple Çin’in en büyük beşinci satıcısı olarak güncellendi.

Milliyetçilik Duyguları Satışları Etkileyen Bir Faktör Oldu

Çin Milliyetçiliği Duyguları Şirket Faaliyetlerini BaskıladıAnalistler ayrıca Çin milliyetçiliğinin, yüksek kaliteli Çin yapımı ürünlerle birlikte artan tüketicileri yerel markalar satın almaya iten işaretler için Çin ekonomisini yakından takip ediyor. İşaretlerden okunan verilere göre; ilk kez Çin’de en çok izlenen filmlerden yiyecek ve içecek sektörüne uzanan yerel markalara ağırlık verilmesi şirketleri büyütüyor.

Cook, Apple’ın gelişmekte olan kilit pazarlardaki zorlukları öngördüğünü, ancak özellikle Çin’in daha büyük olmak üzere ekonomik yavaşlamanın büyüklüğünü beklenmediğini söyledi. Bölgedeki pazarında bir daralma görüldüğünü, özellikle akıllı telefon piyasasında daha keskin bir tablonun varlığını ifade etti. Açıklamada, montaj belirsizliği ortamı finansal piyasalara ağırlaştıkça, etkileri perakende mağazalarda ve Çin’deki kanal ortaklarında trafiğin yoğunlaştığı ve negatif etkilerin görüldüğü belirtildi.

Diğer tarafta Cook yatırımcılara, Aralık çeyreğinde ve Çin’de ciddi bir yükselme ile %27’lik bir artışla 10.8 milyar $’a ulaşıldığını işaret etti. Smartwatch ve AirPods satışlarında %50’lik büyüme görüldüğü, MacBook Air ve Mac mini’deki son güncellemelerin ardından satışların arttığı ve iPad Pro ile iPad gelirinde çift haneli büyüme sağlandığını bildirdi.

Ancak, bu artışların hepsi iPhone satışlarındaki bir yavaşlamayı dengelemek için yeterli olmadı. Gerileme, Apple’ın cihazlarında fiyatları artırarak ve daha fazla yazılım ve hizmet satarak gelir artırma stratejisinin gözden geçirilmesini sağlayabilir.

Gelişmiş Ülkelere Hitabeden Marka Gelişmekte Olan Ülkelerde Zorlanabilir

Gelişmekte Olan Ülkelerde Satış Zorluğu MevcutIDC’den Müdür Yardımcısı Crawford Del Prete, Apple ABD ve Avrupa gibi pazarlardaki premium fiyatlara hizmet edebiliyor ancak dünyadaki pek çok gelişmekte olan bölgeye baktığınızda, bu durum tam olarak uygun değil dedi. Şirketin ilk çeyrek gelirinim, önceki tahminlere kıyasla en az 5 milyar dolar altına düşeceğini söyleyen Cook, 29 Aralık’ta sona eren çeyrek için toplam 84 milyar dolar civarında bir gelir güncellemesi ifade etti. (FactSet tarafından incelenen analistler 91 milyar dolardan fazla tahmin ediyor.)

Apple, 2016 ve 2017 yıllarındaki sert düşüşün ardından Çin’de geçen yıl düşüşünü yeniden kazanmış gibiydi. Çin ekonomisi zayıfladığında bile son çeyrekte gelirler hızlanıyordu. Hong Kong ve Tayvan’ı da içeren Büyük Çin’deki satışlar Eylül’de sona eren çeyrekte %16 artarak 11.41 milyar dolara ulaşmıştı.

Beklentiler Dışında Gelişme Negatif Etkiledi

Öngörülemeyen Çin Büyümesindeki Gerileme Satışı Negatif EtkilediÇarşamba günü gönderilen notta, şirketin Çin pazarının yavaşladığını öngörmediğini ancak ekonominin orada yavaşladığını ve ABD ile devam eden ticaret anlaşmazlığından da etkilendiğini söyledi. Uzmanlar, Çin ekonomisinde etkili olan ABD ile gerginliğinin ticarette meydana gelen ani yavaşlamayı büyük ölçüde teyit ettiğini ifade etti.

Çin’in imalat sektörü, bu haftanın başlarında yayınlanan resmi imalat endeksine göre, Aralık ayında daralarak üç yılın en düşük seviyesine ulaştı. Aralık ayındaki rapora göre perakende satışlardaki büyüme 15 yıldan daha uzun bir süredir en düşük seviyeye geriledi. Ülkenin üçüncü çeyreğin sonundaki resmi büyüme oranı (bir önceki yıla göre gerçek gayri safi yurtiçi hasılada %6.5 artış) küresel finansal krizden bu yana en düşük seviyedeydi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu