Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Ticaret Bakanlığı Tıbbi Maske İhracatına Ön İzin Şartı Getirdi

Ticaret Bakanlığı; koruyucu maske, tulum, eldiven ve gözlük gibi malzemelerin ihracatının ön izne bağlanmasına karar verdi.
Ticaret Bakanlığı Tıbbi Maske İhracatına Ön İzin Şartı Getirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve oradan tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgını hızla devam ediyor. Uzmanlar %100 koruma sağlamasa da en etkili yöntemlerden birinin tıbbi maske kullanmak olduğunu belirtiyor.

Bunun yanında elleri gün içerisinde en az 20 saniye olmak üzere sık sık yıkamak, insanlarla olabildiğince tokalaşmamak ve kalabalıktan uzak durmak da etkili tedbirler arasında sıralanıyor. Başta Çin’de olmak üzere maskeye olan ihtiyaç Türkiye’ye de sipariş yağmasına sebep oldu.

Talep yoğunluğu yurt içinde fiyatlarda korkunç şekilde artış yarattı. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan maskelerde fahiş fiyat uygulayanlara idari para cezası uygulanacağını duyurmuştu. Son olarak ise tıbbi maskenin ihracatına ön şart getirildi.

Ticaret Bakanlığı’nın İhracı Yasak ve Ön İzne Bağlı Mallara İlişkin Tebliğde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ’i Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Tıbbi Maske İhracatıYayımlanan tebliğ kapsamında kişisel koruyucu donanım kategorisinde yer alan malzemelerin ihracatı kamu kurum ve kuruluşlarının ön iznine bağlandı. Ön izne bağlanan malzemeler listesinde; koruyucu maske (gaz, toz, radyoaktif toz filtreli maskeler), tulum, (koruyucu iş elbisesi), sıvı geçirmez önlük (kimyasallara karşı kullanılan koruyucu önlükler) ve gözlük (koruyucu gözlükler) yer alıyor.

Bu arada bakanlık koruyucu maskede fahiş fiyat uygulayan 9 firmaya idari para cezası uyguladı. Koronavirüsün hızla yayılması tıbbi maske kullanımını artırdığından karaborsaya düşmesine sebep oldu. İnternet ve perakende satışlarında da fiyatlarda çok ciddi oranda artış uygulandığı gözlendi. Bu nedenle Ticaret Bakanlığı geçen ay denetimlere başlamıştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu