Yatırım yapmaya başla!

TESK Kayıt Dışı İstihdamın Azaltılmasına Yönelik Verilen Teşvikleri Eleştirdi

TESK Başkanı Palandöken, kayıt dışı istihdamı azaltıp, kayıtlıyı artırmaya yönelik uygulanan 18 teşvikten kimsenin haberinin olmadığını, bunların yerine tek ve basit bir sistem geliştirilmesi gerektiğini söyledi.
TESK Kayıt Dışı İstihdamın Azaltılmasına Yönelik Verilen Teşvikleri Eleştirdi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kayıt dışı istihdamın azaltılmasına yönelik verildiği iddia edilen 18 teşvik programını ne işçilerin ne de işverenin tam olarak bildiğini söyledi. Palandöken bunun yerine tek ve sistemli bir teşvikle, kayıt dışı çalışan sayısının azaltılabileceğini dile getirdi.

TESK Başkanı Palandöken, kayıt dışı istihdamın azaltılıp, kayıtlının artması için tek ve basit bir teşvik sisteminin uygulanması gerektiğini söyledi.

Söz konusu teşviklerden işverenin de işçinin de haberi olmadığını aktaran Palandöken, amaca ulaşabilmek için istihdamın üzerindeki mali yüklerin azaltılması gerektiğini ifade etti. Genç, kadın, engelli ve ek istihdam olmak üzere İŞKUR’a kayıtlı olan tüm işsizlerin istihdamını sağlamak adına yapılan karmaşık bir sistem yerine, daha basite indirgenmesi gerektiğini söyledi.

Kayıt dışı istihdamı azaltma doğrultusunda, bu teşviklerden yararlananlar için indirimi %5, %10 ve %15 gibi farklı oranlarda artıran tek bir teşvik sistemi getirilmesi gerektiğini önerdi. Gelir İdaresi Başkanlığı ile Sosyal Güvenlik Kurumunun yaptığı çalışmalar sayesinde, son yıllarda kayıt dışı istihdamın büyük ölçüde azaldığı hatırlattı.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Tez-Koop-İş Sendikası’nın 11. Genel Kurul Toplantısı’nda yaptığı konuşmada kayıt dışı çalışma konusuna değindi.

Kayıt dışı çalışmanın Türkiye’nin temel sorunlarından birisi olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, bu hususta dünyada bilinen en etkin mücadelenin sendikalaşma olduğunu aktardı. Bir yerde sendika olduğu takdirde, kayıt dışı çalışmanın da olmayacağını ileri süren Kemal Kılıçdaroğlu, iktidarın kayıt dışı çalışmayı teşvik etmek istediği için sendikalaşmaya müsaade etmediğini iddia etti. Taşeronlaşmanın içinde bulunduğumuz yüzyılın kölelik sistemi olarak tanımlandığını, bu şekilde çalışan işçilerin kadroya alınsa bile ücret artışlarının çok az olduğunu sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum