Yatırım yapmaya başla!

TESK Başkanı Palandöken Enerji Fiyatlarına Yapılan Zamları Eleştirerek İndirim İstedi

TESK Başkanı elektrik, doğal gaz ve akaryakıt fiyatlarına gelen zamların ekonomimizi olumsuz etkilediğini ve indirim uygulamanın tam zamanı olduğunu söyledi.
TESK Başkanı Palandöken Enerji Fiyatlarına Yapılan Zamları Eleştirerek İndirim İstedi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, son dönemde elektrik, doğal gaz ve akaryakıt fiyatlarına yapılan zamları eleştirdi. Geçtiğimiz hafta Merkez Bankası’nın faiz indirimi kararı sonrasında dolar kurunun düştüğünü söyleyen Palandöken, enerji fiyatlarına zam yapılması için bir gerekçe göremediğini belirtti.

Genel olarak maaşlarda %4 oranında zam yapılmasına karşın elektrik ve doğal gazda fahiş fiyat artışının ekonomimizi olumsuz etkilediğini dile getirdi. Havaların soğuması ile birlikte bu kalemlerdeki fiyatların düşürülmesi gerektiğini vurguladı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) doğal gaz fiyatlarına 1 Eylül’de %14,9 oranında zam yapıldığını açıklamıştı.

Doğal Gaz ZamlarıDoğal gaza 1 Eylülde yapılan zamla birlikte bir ay içerisinde yaklaşık %30 oranında zam uygulanmış oldu. TESK Genel Başkanı Palandöken Merkez Bankası’nın faizleri düşürmesi ile dolar kurunun 5,70 seviyesinde seyrettiğini belirtti.

Doğal Gaz Emtiası Güncel Fiyatlar için Tıklayın

Söz konusu düşüşün etkisiyle şu anda enerji fiyatlarına zam uygulanması için hiçbir gerekçe göremediğini söyledi. Daha önce de Merkez Bankası’nın faiz indirim kararının piyasaları olumlu etkileyeceğini belirttiklerini, doğal gaz, elektrik ve akaryakıta indirim yapmanın tam zamanı olduğunu dile getirdi.

20 Ağustos’tan bu yana yapılan zamlara değinerek, halkın yeni zamları kaldırmayacağını belirtti.

Enerjide İndirim TalebiBendevi Palandöken 20 Ağustos’tan bu yana benzine 22 kuruş, motorine 28 kuruş ve LPG’ye 8 kuruş zam yapıldığını söyledi. Halkın bunlardan başka yapılacak yeni zamları kaldıramayacağını ve Merkez Bankası’ndan beklenen faiz indirimi kararı ile enerji fiyatlarının da düşürülmesi gerektiğini söyledi.

Bu durumun birbirine bağlantılı olarak birçok sektörü etkilediğini bu nedenle fiyatların düşürülmesinin piyasaları rahatlatacağını kaydetti. Havaların soğuması ile birlikte özellikle doğal gaz ve elektrik fiyatlarının indirilmesi gerektiğini söyleyen Palandöken maaşların %4 artırılması yanında söz konusu zamların ekonomimizi giderek kötüye götürdüğünü sözlerine ekledi.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum