Yatırım yapmaya başla!

Tayland ve Malezya Mağazalarını Kapatmayı Düşünen Tesco, Asya Pazarından Tamamen Çekilecek!

Birleşik Krallık merkezli Tesco, şu sıralar Asya pazarından tamamen çekilmeye hazırlanıyor.
Tayland ve Malezya Mağazalarını Kapatmayı Düşünen Tesco, Asya Pazarından Tamamen Çekilecek!

İngiltere’nin en büyük süpermarketler zincirini bir arada toplayan firma Tesco, 100. yılını kutlamasının ardından büyümek yerine bulunduğu pazarlardan birer birer çekilmeye yöneliyor. Bünyesinde bulunan ve Türkiye’de faaliyet gösteren Kipa’yı 2016 yılında Migros’a satmaya karar veren perakende lideri, uluslararası anlamdaki etkinliğini azaltmayı sürdürüyor.

Bu doğrultuda hareket eden Tesco, şimdilerde ise Tayland ve Malezya’da bulunan işletmelerini kapatmaya hazırlanıyor. Bu iki ülkede toplamda 2000’i aşkın mağazası bulunan şirket, sözü edilen satışı gerçekleştirerek Asya pazarından tamamen çekilmek istiyor.

Bundan önceki dönemlerde benzer şekilde Çin, Güney Kore ve Japonya’daki etkinliğine son verme kararı alan Tesco, muhasebe anlamında bazı sorunlarla mücadele etmeye başlamıştı. Problemlerin üstesinden gelmesinin ardından yeniden toparlanmaya yöneleceği ve bu kez önümüzdeki 5 yıl içinde Britanya pazarına odaklanacağı öğrenildi.

Şirketin CEO’su Dave Lewis’in yaptığı açıklamadan edinilen bilgiye göre, Tesco’nun önceki yıllarda yaşadığı muhasebe skandalı süreci sona erdi ve bu olaydan aldığı zararlar iyileştirildi.

Tesco CEO'su Dave LewisÖnümüzdeki yıl CEO’luk görevi bitecek olan Lewis, şirketin gelen ilgiler doğrultusunda Tayland ve Malezya’daki marketlerine ve bunların satışlarına yönelik bazı stratejik seçenekleri değerlendirme aşamasında olduğunu açıkladı. Bu değerlendirmenin henüz birinci aşamasında olduklarını ifade ekledi.

Tesco’nun Tayland ve Malezya’daki işletmeleri için henüz net bir karara varılmadığının altını çizen Lewis, gerçekleştirmeyi düşündükleri satışın da garanti olmadığını söyleyerek iki ülkede Tesco’nun biteceğine ilişkin kesin görüşleri ortadan kaldırdı.

Tesco’nun Tayland’da 2 bine dayanan mağazaya sahip olduğu öğrenilirken, bu rakamın Malezya’da ise yalnızca 74 olduğu biliniyor. Buradan şirketin Tayland’a daha fazla hakim olduğu görülüyor.

TESCO'nun Tayland'da 2 Bine Yakın Mağazası BulunuyorSöz konusu bu iki ülke ayrıca şirketin Avrupa dışında elinde kalan tek deniz aşırı bölgeleri konumunda bulunuyor. 2019 yılının Ocak-Haziran döneminde Tayland ve Malezya’dan toplamda 3,3 milyar dolarlık ciro sağlayan Britanyalı perakendeci, bunun yanında elde ettiği karı da %42,3 oranında artırmış ve 225 milyon doları yakalamıştı.

Öte yandan bundan 6 ay önce Asya pazarında büyümeye oldukça elverişli bir durumda olduğunu ve Tayland’da 750 marketi daha hizmete açabileceklerini belirten Tesco’nun şimdi buradan çekilmeye hazırlanması şaşkınlık yarattı. Fakat Lewis yönetiminde Britanya’daki yatırımları hedef almak isteyen Tesco Booker’ı 5 milyar doları aşkın bir bedel karşılığında satın almıştı.

Ücretsiz VİOP deneme hesabı açın ve 100.000 lira sanal para ile risk almadan nasıl yatırım yapacağınız öğrenin.Doviz Yatırımı Doviz Yatırımı
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSAT AL
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum