Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

TCMB Başkan Değişikliği Doları Sert Yükselişe Geçirdi

Cumartesi günü Murat Çetinkaya'nın görevden alınması dolar/TL'de sert bir yükseliş yarattı.
TCMB Başkan Değişikliği Doları Sert Yükselişe Geçirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

Dolar kuru, cumartesi günü TCMB Başkan değişikliğinin ardından haftaya sert bir yükselişle başladı. Cumartesi günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan kararla birlikte, TCMB Başkanı Murat Çetinkaya’nın görevine son verilmiş, yerine yardımcısı Murat Uysal getirilmişti. 20 Nisan 2016 tarihinden beri TCMB Başkanı olarak görev yapan Çetinkaya’nın görevinden alınması pek çok ekonomisti farklı düşüncelere yöneltmişti.

Dolar kuru TCMB Başkan değişikliği ile birlikte sert bir yükselişe geçti. Kurda meydana gelen bu sert yükselişin, bankanın ani bir şekilde Başkan değişikliği yapmasıyla birlikte TCMB’nin bağımsızlığına yönelik endişelerden kaynaklandığı düşünülüyor.

Dolar/TL geçtiğimiz haftayı 5,60 liranın altına doğru yönelerek geçirmiş, ardından 5,6281 liradan kapanış yapmıştı. TCMB Başkan değişikliği etkileriyle güne 5,7748 liradan başladı.

TCMB Başkan Değişikliği Etkileriyle Güne 5,77 Liradan BaşladıBugün TSİ 08:00’de 5,7578 liradan işlem gören kur, ardından %2,25 yükseliş kaydetti ve 5,7547 liradan alıcı buldu. TSİ 09:30’da ise 5.7801’den alıcı buluyor. Kurdaki bu yükselişte TCMB’den bir süredir beklenen “yüksek faiz indirimi” etkili oldu.

G-20 Zirvesi geçtiğimiz haftalarda piyasalara iyimser bir hava olarak yansımış ve hala etkileri sürerken, dolar kuru 5 Nisan’dan beri ilk kez 5.60 altını görmüştü. Cumartesi günü TCMB Başkanlığına Murat Uysal’ın getirilmesiyle Türk lirası, dolar karşısında değer kaybı yaşadı.

Öte yandan dolar/TL, Asya seansındaki ilk işlemlerde 5,8247 seviyelerine kadar yükselerek 25 Haziran’dan bu yana en yüksek seviyesini görmüş, ardından gerileyerek Cuma kapanışının %2.2 altında 5.75 seviyesi civarında dengelenmeye çalıştı. Dolar kuru böylelikle Mart ayından bu yana en sert yükselişini kaydetti.

TCMB’deki Başkan değişikliği, 25 Temmuz’da gerçekleştirilecek PPK toplantısında yüksek faiz indirimi beklentilerini artırdı. Bu da dolar kurunun yönünü belirleyecek.

Yüksek Faiz İndirimi Beklentileri ArttıTürk lirası son 2 ayda dolar karşısında en fazla getiri sağlayan para birimiyken, haftaya yükselişle başlayan dolarla birlikte Euro da ani bir yükselişle 6,33 seviyelerinden 6,49 seviyelerine çıktı. TSİ 09:43’te 6.4584 liradan alıcı buluyor.

Hong Kong’da aralarında Michael Every’nin de bulunduğu Rabobank stratejistleri, hazırladıkları raporda, “Bu beklenmedik karar dolayısıyla Türk Lirası’nın Pazartesi günü erken saatlerde sert düştüğü dikkate alındığında, Merkez Bankası, 25 Temmuz’daki toplantıda birkaç yüz baz puanlık bir faiz indirimine giderse, bu büyük bir politika hatası olacaktır.” yorumunu yaptı.

TCMB’nin yeni Başkanı Murat Uysal’dan gelen açıklamada, yeni dönemde fiyat istikrarı ile finansal hedeflere gideceği yönünde çalışmalar yapacağı öğrenilmişti. Yakın zamanda bir basın toplantısı düzenleneceği de TCMB’nin internet sitesinde yapılan resmi açıklamada yer almıştı. Şimdi gözler TCMB’nin 25 Temmuz’da yapacağı PPK toplantısındayken piyasaların bundan nasıl etkileneceği de merak ediliyor.

Dolar kuru 5.75-5.78 seviyelerinde dalgalanmayı sürdürürken, 1 yıl vadeli TL swaplarının faizi 76 bp yükselişle %20.3’e çıktı. TCMB’nin söz konusu faiz indirimini yapması halinde dolar/TL’de önemli bir değişiklik olacağı öngörülüyor. Ayrıca piyasaların tüm dikkati bugün Hazine’nin gerçekleştireceği ihalelerde olacak. Yurt dışı piyasalarında ise ABD Merkez Bankası Fed’in faiz indirimi meselesi etkili oluyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu